Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Politika  >  Güncel Yazı

“Türkiye Türklerindir” Saçmalığı

Tarafından   /  19 Haziran 2011  /  5 Yorum

No Gravatar

Geçtiğimiz hafta Taraf gazetesinin takdir edilesi bir gazetecilik örneği sergileyerek, Anayasa boyutu ile gündeme getirdiği “Türkiye Türklerindir” tartışmasını, daha önce tartışılmayan farklı bir boyutuyla ele almak istiyorum…

“Türkiye Türklerindir”… Hürriyet gazetesinin, logosunda yazılı bu sloganı yıllardır her gün Türkiye’nin gözünün içine sokmasına rağmen, neden bugüne kadar kamuoyundan güçlü bir tepki gelmediğini anlamak güç. Belki insanların sürekli gözlerinin önünde olan şeylere karşı körleşmelerinden kaynaklıdır; kim bilir?

Peki, “Türkiye Türklerindir” ne demek? Anlamaya çalışalım. Bu slogan aynı zamanda “Türkiye Türk olmayanların değildir” anlamını da içinde barındırıyor. Hatta sadece barındırmakla kalmıyor, bilakis buna vurgu yapıyor. Siz eğer bunu bir slogan olarak kullanıyorsanız, isteseniz de istemeseniz de, ilk dikkati çeken bu olacaktır. Ve hatta bu mesaj sadece Türkiye’deki Türk olmayan birilerine verilmek için logoda yer alıyor diye düşünülecektir. Ki bunun başka bir sebebi olamaz. Hürriyet gazetesinin yetkilileri “biz bu sloganı bu amaçla kullanmıyoruz” diyebilirler. Ama bunun Türk olmayanlar tarafından bu şekilde algılanmayacağını düşünmek ahmaklıktır. Hürriyet gazetesi yetkililerinin bu kadar ahmak olduğuna inanmadığımı ve bu sebeple burada açık bir art niyet olduğunu düşündüğümü ifade etmeliyim.

Türkiye’de başta Kürtler olmak üzere onlarca farklı etnik unsur yaşamıyor mu? Bu ülkede yaşayıp, bu ülkenin vatandaşı olan bir Kürt, bir Ermeni, bir Yahudi, bir Arap veya bir Süryani vs. Türkiye üzerinde bir Türk kadar hak sahibi değil midir? Yoksa bunlar ikinci sınıf vatandaş veya ikinci sınıf insan mıdır?

Türkiye nasıl ki Türklere aitse, en az o kadar, onun üzerinde yaşayan diğer Türk vatandaşlarına da aittir! Yani sadece Türklerin değildir. Bunu iddia etmek düpedüz faşistlik ve aymazlıktır; bu ülkenin Türk olmayan çocuklarına hakarettir, ahlaksızlıktır, ayıptır.

Faşizme karşı olduğunu iddia eden “modern laikçi entel takımı”nın (ben onlara normalde “entel zonta” diyorum) Hürriyet’in okur kitlesinden olmalarına gülmek mi gerek yoksa acıyarak üzülmek mi lazım, bilemiyorum.

Yazılarımda sıklıkla faşizm/milliyetçilik kavramına dokundurduğumu, takip edenler bilirler. Hatta çoğu zaman faşizm ve milliyetçilik kavramlarını birbirine “karıştırdığım” yönünde eleştiriler de alırım. Bu vesileyle buradan bir kez daha açıkça ifade edeyim ki milliyetçilik ile faşizm aynı şeydir. Ve bu anlayış sakattır. Peki, neden mi her fırsatta milliyetçiliğe ve milliyetçilere saldırıyorum? Çünkü çoğuna göre bir ütopya olan ama benim bir gün gerçekleşeceğine tüm kalbimle inandığım (ancak görmeye ömrüm yeter mi bilmediğim), sınırların ortadan kalktığı ve her milletin kendi yerel-federatif idari yapılarına sahip olduğu adil ve zengin bir dünya düzeninin yeryüzünde tahakkuk ettirilmesinin önündeki en büyük engellerden birinin milliyetçilik olduğuna inanıyorum. İşte bu tavrımın sebebi budur.

“Türkiye Türklerindir” saçmalığında da milliyetçiliğin kirli ve çirkin yüzünü bir kez daha görüyoruz. Türkiye’de halk, bu gazeteye “bu saçmalıktır arkadaş, sen ne yapıyorsun” diye tepki koyacak vicdan düzeyine ulaşmadığı sürece adalet anlayışı da ihya edilemez. Bu gazete, Ahmet Kayaya hitaben “Vay Şerefsiz” diye manşet atmıştı. Neden? Sırf Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıkladı diye. O zaman da kimse çıkıp dönemin Hürriyet genel yayın yönetmeni olan Ertuğrul Özkök’e “Vay Şerefsiz” diyerek mukabele etmemişti. 28 Şubat sürecinde halkı kışkırtmak için tezgâh haberler yapmış ve ardından orduyu hükümete karşı darbeye davet etmişti (nihayetinde öyle de oldu). Benzer yayın politikasını Ak Parti döneminde de sürdürerek orduyu birkaç kez darbeye davet etti. Abdullah Gül, halk iradesini temsil eden parlamento tarafından ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği zaman da “411 El Kaosa Kalktı” diye manşet atarak ülkeyi kaosa çekmeye çalışmıştı. Ama neyse ki o zaman tuzakları ters tepti de halk, 2007 seçimlerinde bu zihniyete bir şamar indirdi ve genel seçim sonrasında Abdullah Gül tekrar yapılan oylamalarla göreve geldi. Daha sonra da Ergenekon terör örgütünün yayın organı olarak görevini icra etmeye devam etti… Bugün Doğan Grubunun temsil ettiği manipülasyon medyasının kirli işleri saymakla bitmez herhalde.

Firavun’u firavun yapan etrafındakilerdi. Onlar tarafından topluca bir vicdan iradesi ortaya koyulmuş olsa Firavun, Firavun olamazdı. İşte bu zihniyeti temsil edenler de modern çağların firavunlarıdır. Firavunlara lazım olan, bir şamardan ziyade suratlarının ortasına indirilecek okkalı bir yumruktur. Tabii, burada fiziksel bir şiddeti kast etmiyorum ama onu aratmayacak demokratik bir tavır sergilenmesi gerekliliğine vurgu yapıyorum. Ve bu ancak toplu bir uyanış ile olur. Gerekli olan ise vicdan ve hür düşünme kabiliyetini kullanmaktır.

www.anahtar.tv

Hamza Yardımcıoğlu

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum - "“Türkiye Türklerindir” Saçmalığı"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
m.k.
Ziyaretçi

Sayın hamza yardımcıoğlu sadece Türkiye Türklerin değil,Libya da Libyalılarındır. Ne dersiniz?Bu söze de böyle bir yazı gerekiyor değil mi?

EY
Ziyaretçi

Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir. Bu hususta, kökenine bakılmaksızın her yurttaşın doğumdan gelen bir hakkı olarak Türk vatandaşı kimliğine sahip oluşuna vurgu yapılır.

Türklük ırk meselesi değil bir milliyet meselesidir. Türkiye çok halklı bir ulus değildir, etnik zenginliği olan tek bir ulustur.

ahmet kılavuz
Ziyaretçi

Sayın yazar,bilmeden kimlere hizmet ediyorsunuz acaba…sizi bazı tv programlarında gördüm,iyiniyetli,temiz yüzlü,islamcı düşünen, birine benziyorsunuz.(sadece tahmin,belki yanılmışımdır)ama daha çok toysunuz.yaşınıza ve tecrübenize göre öyle büyük yargılarda bulunuyorsunuzki,insanın ağzı açık kalıyor.şu yazınız kimseye fayda vermez,sadece yenidünya düzencilerine hizmet eder.memleketimizin islamcıları,mısırlı,iranlı,suudi düşünce adamlarından besleyeceğine dimağlarını,ah keşke ahmet yesevilerden,mevlanalardan,hacı bektaşlardan,yunus emrelerden,şahı nakşibendilerden beslenselerdi ne güzel olurdu.böylelikle ümmetcilik yapacam diye,milletimize ve ecdadımıza saldırıp,düşmanları güldürmezlerdi.eğer muhafazakar bir insansanız bol bol tarih okuyun,tasavvuf eserleri okuyun…haddim olmadan size tavsiyemdir. saygılar.

ecekaya
Ziyaretçi

tabiki türkiye türklerindir. türk olmak demek bu ülkeye inanmak, kendini türk hissetmek demektir. yoksa gerçek türk soyundan gelmek demek değildir. biz atatürkün ve bu ülke toprakları için canını verenlerin torunlarıyız tabiki türkiye türklerindir diğer konuda araştırmalarınıza saygı duyuyorum ama bu demek değildirki her konuda her seyi yazabilirsiniz

YRDNR GLMSR
Ziyaretçi

Sayın Hamza Bey,

Bu Vatan Hepimizin.
Siz, Çok sevilen bir Yazarsınız. Hepimizin yazarı. Olduğunuz gibi.

Saygılar

wpDiscuz

Bunlar da ilgini çekebilir

Türkiye’nin Kaderini İlgilendiren Soru

Devamını Oku →