Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Manşet Haberler  >  Güncel Yazı

“ANDIMIZ” KALDIRILSIN!

Tarafından   /  04 Nisan 2013  /  8 Yorum

No Gravatar

Ülkemizde, 1933 yılından beri, ilkokul çocuklarına, sabahları ders öncesi “Andımız” marşı eşliğinde ideolojik bir ayin icra ettiriliyor. Her bir okul çocuğunun beş yıl boyunca, her ders günü tabi tutulduğu bu ayin, onların psikolojileri ve karakterleri üzerinde derin yaralar açıyor. Özellikle de bunlar arasından Türk olmayan çocuklar üzerinde… Ben de o çocuklardan biriydim. Yani, Türk olmadığı hâlde her sabah “Türk’üm!” diye bağırmaya zorlanan çocuklardan biri… Ve size bu çocukların neler hissettiklerini anlatmak istiyorum.

Bir çocuk düşünün ki Türk olmadığını iyi biliyor ama her gün, ders öncesinde “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım…”, “Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu ‘Türk’üm’ diyene.” diye bağırmaya zorlanıyor. Sonra, çocuk-aklıyla masumca düşünmeye başlıyor; “Ben Türk değilim ki! Sadece Türkler mi doğru ve çalışkan olur acaba? Eğer öyleyse ben neyim? Tembel ve yanlış mı?”

Belki o çocuk büyüyünce sınıf arkadaşlarının çoğundan, hatta belki de hepsinden daha çok çalışıp bu ülke için faydalı bir insan olacaktır, kim bilir?

Sonra çocuk düşünmeye devam ediyor…

“Sınıf arkadaşlarımın neredeyse hepsi Türk; acaba onlar Türk oldukları için kendilerini nasıl hissediyorlar? Herhalde değişik bir mutluluk olsa gerek.” Çocuk-aklıyla bunu ciddi ciddi düşünüyor. “Ama ben Türk olmadığıma göre mutsuz mu olmam gerek acaba?”

Ve düşünmeye devam ediyor…

“Zaten Türk’ten başka bir şey olmam yasaklanmış; zorla ‘Türk’üm’ dedirttiriyorlar…” Hem benim varlığım niye birilerinin varlığına armağan oluyor? Yeter artık! Bıktım bu marşı okumaktan!”

Sorular ve düşünceler akıp gidiyor… Ve çocuk, kendini eğitenlere karşı içinde bir öfke büyütüyor.

Zavallı, tüm bunları sürekli, ciddi şekilde düşüp duruyor. Ve bir süre sonra, farkına varmadan ruhsal bir travma yaşıyor. O anda travma yaşadığının farkında değil belki ama yıllar sonra büyüyüp geriye baktığında, o günleri ve yaşadığı kötü duyguları anımsıyor. Her anımsadığında içi öfke ve buruklukla doluyor. Sadece kendisi için değil, milyonlarca çocuğa bu kötü deneyimi ömürlerinin beş yılı boyunca yaşattıkları ve bugün hâlâ yaşatmaya devam ettikleri için.

Bu anlattıklarım, işin duygusal boyutu gibi algılanabilir ama değil. Çünkü bu uygulamaya maruz kalan çocukların duyguları, bu işin realitesidir.

İşin, Türk olmayanlar boyutu bir yana…

Peki Türk doğan çocuklar açısından “Andımız” denen marşın zarar verici bir etkisi yok mu? Elbette ki var.

Bu çocukların beyinleri yıkanıyor. Bu çocuklara “Bugünümüzü sağlayan büyük Atatürk! Açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim” demek suretiyle yemin ettiriliyor. Yemin, ilahlaştırılmış Atatürk’e hitapla ettirilerek, çocukların kafasında tanrısal bir ideolojik önder figürü oluşturuluyor ve taze beyinlere Kemalist ideoloji dikte ediliyor. Hiçbir kurum, çocuklara herhangi bir ideolojiyi aşılama hakkına sahip değildir. Hiçbir kurum, bir insanın varlığını, diğer herhangi bir şeye armağan etme hakkına sahip değildir. Ama bunlar, yıllardır süregelen bir beyin yıkama faaliyeti olarak maalesef yapılıyor.

Sistemin, bu travmayı yaşamış ve atlatabilmiş bir kurbanı olarak ve daha da önemlisi bir baba olarak ben, artık bunları, çocuğumun yaşamasını istemiyorum. Ben çocuğumu okula, devlet ideolojisi ile beyni yıkansın diye göndermiyorum. Çocuğumun varlığının, devlet tarafından bir armağan olarak görülmesine bir baba olarak karşı çıkıyorum.

Bu marş tam bir faşist mantığın ürünüdür, okutulması zalimcedir. Tek tipleştirme amacı taşıdığı gibi, çekirdekten asker yetiştirmeye yönelik militarist bir uygulamadır. Sivil ve özgür Türkiye’nin önündeki bir engeldir. Ve artık bu çağdışı uygulama, ülke tarihindeki kötü anılardan biri olarak geride bırakılmalıdır.

Hamza Yardımcıoğlu

 

TIKLAYIN VE “ANDIMIZ” KALDIRILSIN! KAMPANYASINA İMZANIZLA DESTEK VERİN ( https://www.change.org/tr/kampanyalar/t-c-devleti-andimiz-kaldirilsin )

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum - "“ANDIMIZ” KALDIRILSIN!"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
yok
Ziyaretçi

iyi düşünmüssünüz

Gölge METİN
Ziyaretçi

“Andımız” denen marşın derken ne demek istediğinizi acıklaya bilir misiniz? Sizin gözünüzde Türklük bir suç mu ??

oyunlar
Ziyaretçi

neden andımızdan kim rahatsız oluyorki ? neden kaldırılsın ?

AYŞEGÜL EMEK
Ziyaretçi

osmanlının dağılmasıda böyle oldu. şimdi yok türk yok kürt laz çerkez diye ayırırsak birbirimizi vayy halimize.türküm diye okutulan zamanında osmanlıyım denen şeydir esasen.şimdi tutup osmanlını torunuyum deyip sonrada bu bölücülüğü yapmak vebaldir ,yazıktır,günahtır. hepimiz türkiye topraklarında yaşan aynı ulusa ve cumhuriyete bağlı olan yek vücut bir millet olmalıyız ismimiz saırlardır türk diye devam ediyorsa öylede kalalım ne sakıncası var.ben bir kürt olarak zamanında faşistlerin ayrımcılığına çokda maruz kalıp ahal böyle düşünüyorsam ecdadıma saygı ve vatanıma bağlılığımdandır. bölücülük yapmayalım LÜTFENN…

Gül Temel
Ziyaretçi

Türküm ama Türklüğün fanatiği ve faşisti değilim diyenlerin de destek vermesi gerekir bence.

Rüştü Manav
Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar, Güzel ülkemizde on binlerce medeniyet yaşamıştır..Doğal olarak değişik ırklara mensup insanlarımız ve vatandaşlarımız vardır.Biz Türkler çoğunluktayız o nedenle herkes Türk olduğunu avazı çıktığı kadar bağıracak ve bu kurallara herkes sadakat ile uyacak diyorsak bu faşizmdir.Hamza bey oldukça yumuşak bir dille travma yaşadığını anlatmış.Ben hak veriyorum.Dayatmacılık asiliği doğurur..Bırakın hepimiz Türkiyemiz’de özgür ve kardeşçe yaşayalım.Ülkemizin ekonomik ve siyasal anlamda güçlenmesi için ay yıldız bayrağımız gölgesinde çalışalım..Güçlü bir Türkiye’nin vatandaşları olarak bu topraklarda severek,isteyerek can verelim…Birlikte siyasal partiler yasalarının değişimi için çırpınalım ki parti liderlerinin seçtikleri ile değil demokratik seçilmişlerimiz tarafından yönetilelim.. Buna itiraz edeirmisiniz ? Zihinlerimiz kirli olduğu için ilk… Read more »
abdurrahman ÖZDEN
Ziyaretçi

Bu ve bunun gibi yazıları okuyup hâla -neden kaldırılsınki?- neden kaldırılıyor atatürk e kötümü diyorsunuz? – atatürk karşıtımısınız? – gibi yorumlar görmekten sıkıldık. Biraz mantıklarını , akıllarını kullanıp düşünseler anlayacaklar andımızın kaldırılmasının ne kadar doğru mantıklı bir olay olduğunu.

YRDNR GLMSR
Ziyaretçi

Hiçbirimiz Türk Değiliz. Köklerimiz, Karman Karışık. Hele, Kendime bakarsam.
Ancak , bu topraklarda yaşıyoruz. Zorunlu veya Kendi İsteğimizle bu Toprakları , Vatan Seçmişiz…

wpDiscuz

Bunlar da ilgini çekebilir

Doç. Dr. Yavuz Örnek, Nuh Tufanını Anlatıyor

Devamını Oku →