Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Manşet Haberler  >  Güncel Yazı

Delilleriyle Atatürk’ün Din Hakkındaki Sözleri

Tarafından   /  22 Nisan 2013  /  16 Yorum

No Gravatar

Tarihe baktığımız zaman iki farklı Atatürk görüyoruz. Bunlar Cumhuriyet’ten öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılıyor.

 
Öncesinde bir Şeyhü’l İslam edasıyla İslamı müdafaa eden Atatürk görmenize karşılık sonrasında İslamın ve dinin karşısına dikilmiş bir insan görüyorsunuz. Yazımızın değişmesi, giyim kuşamımızın batılılaştırılması, şapka kanunu, medreselerin kapatılması ve daha bir çok uygulama da bunun bir göstergesi oluyor.
 
Atatürk Cumhuriyeti kurduktan sonra gerçek düşüncelerini saklamıyor ve her platformda açıklıyordu. İşte o sözlerden bazıları:
 
Kuran: “Gökten indiği sanılan kitapların doğmaları”
…Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. M. Kemal (Kaynak: Söylev ve demeçler, cilt 1, s 389. (1 Kasım 1938′deki son meclis konuşması)
 
“Suçlu Allah’ın dinidir.”
Kralların ve padişahların istibdadına (baskılı yönetim), dinler mesnet olmuştur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, s 30.)
 
“Kuran’ın yasalarını Muhammed yazmıştır.”
Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur’an denir. (Kaynak: Atatürkün emriyle liselerde okutulan tarih kitabı (1938), 2. cilt)
 
“Din, körü körüne bağlanmaktır.”
Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur, din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık emellere kör bağlılıktan başka birşey değildir. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet İnan)
 
“Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar (!)”
Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet İnan)
 
“İnsanları Allah değil “tabiat” üretti”
Natür (Tabiat) insanları üretti, onları kendisine taptırdı da… M. Kemal (Kaynak: Atatürkten Düşünceler, Derleyen: Prof. Enver Ziya)
 
Çünkü malumdur ki, insan tabiatın mahlukudur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet İnan)
 
“Duanın faydası yoktur.” M. Kemal
Ali Kılıç (İstiklal mahkemeleri savcısı, merhamet nedir bilmez)anlatıyor: “Meclise geldik. Bir de müezzin geldi. Müezzin ezan okudu. Meclis kapısından içeri girdiğimiz zaman Atatürk’ün önüne sırmalı elbiseler giyinmiş bir imam dikildi. Atatürk ne istediğini sordu. İmam ellerini kaldırarak: “Dua etmeden girilmez!” dedi. Atatürk, “Bu yurt askerin süngüsü ile kurtarıldı ve bu meclis onun gayretiyle kuruldu. Yoksa senin duanla değil! Çekil oradan!” dedi ve imamı eliyle iterek meclise girdi.” (Kaynak: Kemal Arıburnu, Atatürkten Anekdotlar-Anılar)
 
Aynı M.Kemal yanına hocaları alıp dualarla meclisi açmıştı. Ama artık emeline ulaşmıştı. İktidarı ele almış ve içindekileri alenen dışa vurmaya başlamıştı.
 
“Arapların dini Türkleri mahvetti”
Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel büyük bir milletti. Arap dinini kabul ettikten sonra Türk milletinin milli rabıtaları gevşedi; milli hisleri ve heyecanı uyuştu. Bu pek tabii idi. Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, bir arap milleti siyasetine müncer oluyordu. M. Kemal (Kaynak: Medeni bilgiler ve Atatürkün El Yazmaları, Afet İnan, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1969, s 364-365)
 
Hocaları toptan kaldırmadıkça hiçbir iş yapamayız. Bugünkü kudret ve prestijimizle bugün bu inkilabı yapmazsak, başka hiçbir zaman yapamayız.
M. Kemal (Kaynak: Kazım Karabekir, Paşaların Kavgası; Emre Yayınları, Aralık 1991, s 165.)
 
İnsanlar ilk devirlerinde pek acizdi. Kendilerini koruyamıyorlar, hiçbir hadisenin de sebebini bilmiyorlardı. Kendilerini koruyacak bir kuvvet aradılar. Nihayet insanlık vicdanında bir kuvvet yarattı. O da işte Allah’tır. Herşeyi ondan beklediler, ondan istediler. Hastalıktan, felaketten korunmayı hep Allah’larından istediler. Fakat modern çağlarda insan herşeyi Allah’tan beklemedi. Ancak toplumdan bekledi. Her şeyin koruyucusu insan cemiyetidir. Bizi koruyan, refah içinde yaşatan toplumdur.
M. Kemal (Kaynak: Enver Behnan Şapolyo, Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, 1932, s 305.)
 
Masum ve cahil insanları, yüzlerce Allah’a taptırmak veya Allah’ları muayyen gruplarda toplamak ve en nihayet bir Allah kabul ettirmek, siyasetin doğurduğu neticelerdir. M. Kemal (Kaynak: Türk Tarihinin Ana Hatları, 1930, Devlet Matbaası, s 220-221 )
 
İnsanlar, kurtçuklar gibi sulardan çıktılar en önce… İlk ceddimiz balıktır. İşler daha daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. “Biz maymunlarız”; düşüncelerimiz insandır. M. Kemal (Kaynak: Ruşen Eşraf Ünaydın, Atatürk Tarih ve Dil Kurumları, s 53.)
 
Muhammed, iptida Allah’ın resuluyüm diyerek ortaya çıkmamıştır, bunu düşünmemiştir. Bu düşünce, senelerce mücadele ettikten ve fikirlerini neşreyledikten sonra kendisinde hasıl olmuştur. M. Kemal (Kaynak: Nokta Dergisi, 17 Kasım 1985)
 
Muhammed’in peygamberliğinin başlangıcına dair birçok eski rivayetler vardır. Bunlar artık efsanelere karışmıştır. Hakikatte peygamberin ilk söylediği Kuran ayetinin ne olduğu malum ve belki de mazbut değildir. Kuran sureleri Muhammed’e açık semada peyda olmuş bir şimşek gibi günün birinde, birdenbire bir taraftan inmiş değillerdi. Muhammed’in söylediği sureler uzun bir devirde dini düşüncelerinin ürünü olmuştur. Muhammed, bu surelere birçok çalıştıktan ve incelemeler yaptıktan sonra edebi şeklini vermiştir. M. Kemal (Kaynak: Afet İnan, Atatürkün El Yazmaları, 2000′e Doğru Dergisi, 8. Sayı, s 15-16.)
 
“Beyni sulanmış hafızlar”
Türk milleti, bir kelimesinin manasını bilmediği halde, Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler. M. Kemal (Kaynak: Medeni Bilgiler, Afet İnan, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1969, s 364-365.)
 
Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar. Onun için önce din ve namus telakkisini kaldırmalıyız.(Kaynak:İstanbul, Tekin Yayınevi, 1990, s 83-84.)
 
Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M. Kemal (Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.)
 
Kaynak: ihvanlar.net

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
atatürkün askeriMETEHAN BEKAROPLUm.tartarQwertyNurcan Boşdurmaz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kemal metin
Ziyaretçi
Kemal metin

Verdiğiniz kaynakların birçoğu Atatürk dışında kişilerce yazılmış kaynaklar, bunu doğru kabul edebiliyorsanız, Atatürk’ün müslümanlığı ve dinimizi yücelttiği birçok kitaba konu olmuş olay vardır, aynı şekilde onlarada yer vermeniz gerekir, Fakat bu sefer milletin kafası karışacak, Hangisi gerçek Atatürk diye, ben meseleye şöyle yaklaşıyorum. Herşeyden önce Atatürk’ü tarih sahnesinden siliyorum ve düşünüyorum, Osmanlı sevr antlaşmasını imzalamış, Anadoul işgal kuvvetlerince paylaşılmış, o dönem için 13 milyon diye tahmin edilen nüfusun yaklaşık 11 milyonu düşman işgalinde bulunan topraklarda yaşaycakları, üstelik bunların hepsi hristiyan, sizce 11 milyon vatandaşımız müslüman olarak yaşayabilecek miydi? Kalan 2 milyon sizce kaç sene daha elimizde kalan 8 şehirde mutlu… Read more »

Fatih Sultan
Ziyaretçi
Fatih Sultan

Kamal Metin beye,
size tek bir sorum olacak ingilizler ulkemizi isgal etmis olsalardi sizce hangi degisiklikleri yaparlardi?ataturku savunacagim diye kiliktan kiliga girmisiniz kah ezanin turkce okutulmasinin cok iyi kah akp turbani niye getoremedi demissiniz e canim ezani turkce okuyanin turbanada ihtiyaci olmaz giysin bi fotur sapka hemi.

murat
Ziyaretçi
murat

yazıklar olsun.bu bu cumhuriyeti kuran turk milletiidir.bu sitede bunların geçmesi çok yazık.verilen kaynaklar araştırıldımı?alta kaynak vermekle olmuyo.benim atalarım (turkum ozturk) önce musluman (ademden bu yana) sonra iyi bir ademler idi.hiçbir zaman allaha ortak koşan ve onun varlığını yok sayanla aynı safhada olmadılar.vatan toprak önemli değildi onlar içinde benim içinde önemli olan hangi toprak hangi dinin(idin tekdir islamdır) varlığını sürdürmesidir.bu yüzdendirki malazgirt canakkale savaşlarında ölmemiz önemli olan bu topraklarda islamın devam etmesiydi.benim dedelerim inanmayan bir adamla aynı cephede savaşmazdı çünkü onlar bizden daha imanlı daha edepli Allahtan daha korkan ve daha akıllılardı.yazıklar olsun ataya atalarımıza bu yakıştırlamaları yapanlara ecel kapınıza dayandığında… Read more »

Fatih Sultan
Ziyaretçi
Fatih Sultan

murat kardesim ataturkun nutuk kitabini iyicene bi oku bakalim dinimize uygun neler goreceksin adam dinimie uygun ne varsa kaldirmis guyya turkcu dilimiz latince yani yendigimiz yunanin dilinden yani alfabesinden madem turkcusun getirsene gokturk alfabesini neymis bati ileriymisde ondanmis halifelik niye kaldirildi neden? neden binlerce inanan insan astirildi yaninda bir kel ali sunni musluman koymadi oldure oldure neden kazim karabekirler olumle yargilandi o kadar cok yazilacak tezat isler varki bence internete gir bu bilgilerin hepsi mevcut can dundarin cikardigi kitabi oku atatturkun kendi el yazisiyla mevcut yazilarini oku oku oku masonlarin dunya duzenini ogren…….

birisi
Ziyaretçi
birisi

Hadi oradan bende sizi bişey sanmıştım bu palavralara karnımız tok artık.Gerçek haber yapın artık

Rüştü Manav
Ziyaretçi
Rüştü Manav

Değerli arkadaşlar,Görünen köy kılavuz istemez.Yakın tarihimiz içinde gerçekleşmiş olaylardırbunlar,saklanamayacak kadar yakın !..Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ! Atatürk hakkında övgü serbest,ama eleştiri yasak ! Madem doğru ve dürüst bir insan,ı neden hakkında olumsuz bilgi belge yayınlamak anayasal koruma altında.. neden korkuyorlar?Unutmadık bu ülkede atatürk hain diyenler sürgün yedi,ceza aldı,susturuldu..Son meclis konuşmasının video görüntüleri yayınlandı..Gözünüzle görün kulaklarınızla işitin http://www.youtube.com/watch?v=lYRlzAsfpdY .. Yaptığı bu cüretkar konuşması dine bakışını göstermektedir.Gerisi boş laftır.Din inancı olmayan birisidir.Bunun kanıtı da kendi el yazmalarındadır.Unutmayın ki arkadaşlar ” Söz uçar yazı kalır iki cihanda ! ” Hatırıma geldiği sürece bu hayırlı ! devrimleri yüzünden kendisine dua ! etmeye devam… Read more »

Kemal metin
Ziyaretçi
Kemal metin

Fatih sultan lakablı arkadaşımız ingilizler ülkemizi işgal etse hangi değişiklikleri yapacaklardı diye sormuş, Cevap hindistanda saklı, orada ingiliz sömürgesi altındaki bölgelerde ana dil ingilizce, din hiristiyanlık. Ben buna karşı çıkmam diyebilirsin, ben çıkarım. Atatürk ü savunmak için kılıktan kılıığa girmek demişsin. Ben sana gerçekleri anlatıyorum , sen işini geldiği gibi anlıyor anlamadığın yerde tipik AKP li savunmasına geçiyorsun. Atatürk ün eşi çarçaflıdır bilir misin? Meclisi cuma günü dualar eşliğinde açtı bilir misin? Bu Atatürk’ü dindar göstermek değildir, Beni ilgilendirmez ne olduğu, ben devlet adamı olarak icraatlarına bakarım, oda milletin dini inanışına önem vermemiş. Ancakkkk bana kalkıp istiklal mahkemelerinde yargılanan yobazları… Read more »

Emre Başpınar
Ziyaretçi
Emre Başpınar

Kemal Metin isimli arkadaşımı akşam akşam beni güldürdüğü için tebrik ediyorum. Arkadaşlar Atatürk’ün dinsiz olduğunu anlamanız için bu ülkenin daha ne kadar zulme ve haksızlığa maruz kalması gerekiyor? Türkiye şu an bile bir putperest tapınağına dönmüş durumdadır. Yükselmede rekor bizde olduğu gibi alçalmada da bizdedir!

wolfman
Ziyaretçi
wolfman

bu siteyi severek takip ediyorum arastirmaci yazarlarin oldugu bu siteye yakismayan kaynagi guvenilir ve ciddiyetten uzak sacma sapan bir yazi bilimsel arastirmalariniz icin minnettariz fakat bu asilsiz yazi icin yaziklar olsun tabi meyve veren agac taslanir cok suclu atam cok hakketmeyenlerde nasibini aldi bu bagimsizliktan ozgurlukten son sozum inanc kismina gelince aklınıza sokun sunu allahla insan arasina girmeyin her koyun kendi bacagindan misali

aragorn
Ziyaretçi
aragorn

Atatürk dinsiz mi?! Atatürk dinsiz mi?! Atatürk dinsizdi ve din düşmanıydı… Atatürk masondu… Atatürk çok içerdi, sarhoştu. Özellikle sanal ortamda bu ve benzeri iddiaları ve yakıştırmaları fazlasıyla görmek mümkün. İnternet ortamındaki bilgi kirliliğine engel olmak mümkün değil. İlköğretim okullarında “Medya Okuryazarlığı Dersi” konuldu. Umarız ki öğrencilerimiz bu ders sayesinde “kirli bilgi”ye değil, doğru ve güvenilir bilgiye erişme yollarını öğrenirler… Atatürk’ün dinsiz olmadığını ona saldıranlar da gayet iyi biliyorlar. Ona dinsiz diyenlerin, dinine ne kadar bağlı ve dinini ne derecede bildiğini sorgulamak gerekir. Bu saldırganların, bu ülkede yaşamış olan ve yaşamakta olan bir kısım “şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar” olduğunu söylemek yanlış… Read more »

aragorn
Ziyaretçi
aragorn

Ramazan Aylarındaki Atatürk Atatürk çok özgün bir din anlayışına sahiptir. Bu nedenle zaman zaman Atatürk’ün din konusunda söyleyip yazdıkları bizleri şaşırtabilir. (Örneğin, Medeni Bilgiler’deki din eleştirlileri… Ancak bütün bunların bir açıklaması vardır. Bu açıklamaları “Atatürk İle Allah Arasında“ adlı kitabımda bulabilirsiniz. Atatürk, İslam dininin sosyal ve toplumsal boyutuna çok fazla önem vermiştir. Müslümanlar için kutsal ayların ve günlerin toplumsal dayanışmayı, birlik ve bütünlüğü pekiştirdiğini düşünen Atatürk, özellikle Ramazan ayına çok büyük bir önem vermiştir. Atatürk, Ramazan aylarındaki manevi havadan etkilenmiştir: zaman zaman oruç tutmuş, oruç tutanlara kolaylıklar sağlamış, onlara büyük bir saygı duymuş, hatta Ramazan aylarında bazı kişisel zevklerinden (alkol… Read more »

Nurcan Boşdurmaz
Ziyaretçi
Nurcan Boşdurmaz

Bütün bu yazılanları okudum. Bana göre geçmişi günümüz kafasıyla değerlendirmeye kalkışmak çok sağlıklı değil. Osmanlı İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti, hataları ve sevaplarıyla, bize aittir. Her şeyi din temelli görmeye kalkışmak, nedenleri cumhuriyet kurucusunun üzerine yıkmak bilimsel bir görüşten uzaktır. Her şeyden önce dinsiz dediğiniz ya da İslâm karşıtı olarak düşündüğünüz Atatürk yönetimde sadece 15 yıl kalmıştır. Eminim etrafından dört dörtlük Müslüman ve eğitimli sivil ve askeri yöneticiler de vardı. İsteselerdi, o dönemde yapılmayacak bir iş değil, bir yemekli toplantı sırasında bellerinden silahı çıkarıp tek kurşunla bu işi bitirebilirlerdi fakat yapmadılar. Şimdi burada karşıma saçma sapan masondu büyü kullandı… Read more »

Qwerty
Ziyaretçi
Qwerty

Arkadaslar bu ulke zamaninda imparatorluktu ve bu imparatorluk allah inanciyla kurani kerim inanciyla bunlarin arkasinda durularak kuruldu ve cokta basarilara imza atti. Yani ataturkun bu yaptigi hani bazi arkadaslara gore ilericilikmis ya osmanlidan kalan seyleri kapatmasi bazi seyleri kaldirmasi vs.. bunlar gericilik belirten seylermis ataturk bati goruslu oldugu icin bunlari yapmis ya hani .. İste size tek cevabim ustadin lafiyla olur o zaman ve bu laftantan bence anlamasi gerekenler cok iyi anlar diye dusunuyorum umarim da mesajim gerekli yerlere gitmistir..
‘Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici! Üç kıtaya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici?..’

m.tartar
Ziyaretçi
m.tartar

araştırmalarını neden atatürk üstüne yapıyorsun?başka konu mu kalmadı.akp propogandası yapıp duruyorsun.tv programında paralel lafı azından düşmüyor.bak bakalım tayyibe cumhurbaşkanı olduğu zamandan bu yana kaç kişiye dava açmış..kendine toz kondurmuyor..sende öyle..ama atatürke gelince ver yansın..bende sizi araştırmacı sanırdım..maşaymışsınız..yalakalık yapmadan adam gibi ilim bilim üstüne işler yap..

METEHAN BEKAROPLU
Ziyaretçi
METEHAN BEKAROPLU

Düzeltme:ilk gönderdiğim metinin yerine ilkini silerseniz sevinirim. Kemal Metin Bey, Size aşağıdaki kaynakları da okumanızı tavsiye ederim hepimiz aynı rahleyi tedristen eğitimden geçtik ilkokul ortaokul lise üniversite önerimde örneğin bir Şahbaba Murat Bardakçı, Prof. Afet İnan Medeni Bilgiler kitabı Atatürkün elyazmaları, İstiklal Harbinin Esasları (Kazım Karabekir), Nutuğa cevap veriyorum Kazım Karabekir,Paşaların kavgası Prof.Faruk Özerengin, Kazım karabekir anlatıyor(UĞUR MUMCU) Dr.Rıza Nur “Hayat ve Hatıratım”, Avni paşa anlatıyor “atatürkün samsuna gönderilişinde kendi imzalı kuran üzerine yemin ettiği belge” En başta Hilafeti yıkarak islam alemini başsız bıraktın bu gün niye VATİKAN var? Papanın tek açıklamasıyla tüm avrupa nerdeyese Ermeni soykırımını tanıdı. Adamlar tek… Read more »

atatürkün askeri
Ziyaretçi
atatürkün askeri

din elden gitmedi, bu ülke hala müslüman, ama atatürke hakaret ederken sunu bir düşünün, savaş dehası üstün komutanlıgı ve ileri görüşlülüğü ile bu millet ve cumhuriyet hala ayakta mı ? ayakta…. size giren cıkan varsa savastıgımız 7 düvelin tohumlarından birisiniz demektir… hadi selametle..!

Bunlar da ilgini çekebilir

MASTERS AND SLAVES: The Truth Will Set You Free!

Devamını Oku →