Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

GEZİ PARKI KRİZİ

Tarafından   /  01 Haziran 2013  /  4 Yorum

No Gravatar

Dün gece hiç hoş olmayan olaylar yaşandı. Gezi Parkı protestoları olarak başlayan bu kriz, daha kötü yönetilemezdi. Olayların içinde varlığı kesin olan provokatörler arasında en iyi çalışan polisti. Uyguladığı orantısız şiddet ve terör, sadece Taksim’dekileri değil, İstanbul’un birçok semtinde ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde de tepkiyle karşılandı ve insanlar gecenin yarısında evlerinden çıkıp hükümeti protesto ettiler. Etki tepki doğurdu. Medyanın da bu olaylara gerektiği gibi ilgi göstermemesi, “medya hükümete çalışıyor ve olayları gizliyor” algısının oluşmasına sebep olarak öfkeyi körükledi.

 

Şu bir gerçektir ki Türkiye kaosa çekilmek isteniyor ve bu süreç doğal olarak hükümet karşıtları üzerinden yürütülmeye çalışılıyor ama Ak Partiyi destekleyen bazıları da, dün yaşanan olaylarda hükümetin hiçbir kusuru yokmuş gibi konuşuyor ve Ak Parti karşıtlarını düşman gibi görüyor. Hiçbir şey tamamen ak veya tamamen kara değildir, olmaz.

 

Hükümet yanlılarına sorsanız “her şeyin suçlusu Ak Parti karşıtları”, Ak Parti karşıtlarına sorsanız “her şeyin suçlusu Hükümet”. Bu nasıl bir partizanlıktır? Maalesef Türkiye’de insanlar futbol takımı tutar gibi parti tutuyor. Bir futbol taraftarı, takımı iyi de oynasa, kötü de oynasa takımını destekler. Aynı şekilde, insanlar partilerini doğru veya yanlış olmasına bakmaksızın her icraatlarında destekliyor. Olmaz ki böyle şey!

 

Dün gece CHP’nin propaganda kanalı Halk Tv’yi açtım. Diğer haber kanallarının da vermesi gereken görüntüleri sadece o veriyordu. Her halde bu kanal dün gece tarihinin en yüksek ratingini yapmıştır. Ama o da öyle bir veriyordu ki, sanki dersiniz “mal bulmuş mağribi”. Gazı verdikçe veriyor.

 

Ben tüm bu yaşananları toplu bir cinnet hali olarak görüyorum. Olay zaten ağaçların kesilmemesi meselesinden çoktan çıkmıştı. Halkın azımsanamayacak bir kesiminde, hükümetin, özel hayatlarına müdahale edeceği algısı oluştu. Başbakan da bunları teskin edecek bir açıklama yapması gereken yerde, uzun süredir susuyor. Hükümetler kapsayıcı olmalıdır. Karşıt görüşlerin varlığını da, yaşam tarzları kendileri gibi olmayanların varlığını da saygıyla kabullenmek ve bunu ikna edici şekilde halka anlatmak durumundadır.

 

Doğru mudur, yanlış mıdır bilmem ama Hz. Ömer’e izafe edilen bir kıssa var. Ve çok önemli bir mesaj aktarıyor. Ömer, halife olduğunda, ashabına sormuş, “eğer yanlış işler yaparsam, ne yaparsınız?” diye. Ashabı da “seni kılıçlarımızla düzeltiriz, ey Ömer!” diye karşılık vermiş. Teşbihte hata olmaz; eğer bugün başbakanı halife olarak kabul edersek, onun ashabı yerine sayabileceğimiz entelektüellerin kalemleri de o ashabın kılıçlarıdır. Peki Tayyip Erdoğan’ı yaptığı her işte destekleyen yazarlar, neden yeri geldiğinde onu kalemleriyle düzeltmeye cesaret edemiyorlar. Her konuda kayıtsız şartsız destekliyorlar. Bu insanları gördükçe üzülüyorum

 

Dün geceki kriz, emniyetin uyguladığı şiddet yüzünden yönetilememiştir ve bir fiyaskoya dönüşmüştür. Emniyet bu yetki ve cesareti kimden almıştır. İçişleri bakanlığından. O kimden? Tabii ki başbakanlıktan. Hadi başbakanın etrafındaki danışmanlar bu işin bu kadar ilerleyeceğini öngöremediler, başbakanın da mı bu kadar basireti bağlandı?

 

Hamza Yardımcıoğlu

 

01.06.2013

 

twitter.com/hyardimcioglu

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "GEZİ PARKI KRİZİ"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Mediterrian
Ziyaretçi
Sayın Yardımcıoğlu , eleştirilerinizde sonuna kadar haklısınız.Objektif değerlendirmeleriniz için sizi tebrik ederim.. (Unutmadan yazayım. Sn.Erdoğan’ın politikalarını destekleyen bir vatandaşım.) Benim kanaatime göre hükümetin politikaları ve başbakanın konuşma üslubunu hazmedemeyen milyonlar olduğu yok sayılmaktadır.Gerçekten Sn.Başbakan güçlendikçe astığım astık kestiğim kestik..Ben yaptım oldu ! yerseniz böyle gibi dayatmalar yapmaktadır..Böyle olmaaz,bizim insanımız asla dayatmalara tahammül edemez.Alkol konusunda ki söylemleri de sert ve kırıcı, gezi park söylemlerinde de sert ve dayatmacı.Ya hu hem bütün ülke vatandaşlarını kucaklıyorum diyorsun hemde Ayyaşlar,Gavurlar,Anarşistler deyip duruyorsun..Herkes senin gibi düşünmek zorunda mı arkadaş..Elbette şehir düzenlemesi için yıkımlar gerekebilir,ağaçlar da sökülebilir..Hiç bir yıkım, Türkiyemizin vatandaşlarından ve birliğinden daha önemli değildir… Read more »
maslahat
Ziyaretçi

böylesi nesnel olaylara yaklaşabilen insanlara aydınlara ihtiyacımız var ellerinize sağlık hamza bey.

YRDNR GLMSR
Ziyaretçi

Bu yazıları okumakta neden gecikti.

Saygılar

YRDNR GLMSR
Ziyaretçi

Bu yazıları Okumakta neden Geciktim.
Saygılar

wpDiscuz

Bunlar da ilgini çekebilir

Doç. Dr. Yavuz Örnek, Nuh Tufanını Anlatıyor

Devamını Oku →