Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

Kod Adı: Kürdistan

Tarafından   /  23 Temmuz 2015  /  8 Yorum

No Gravatar

Ortadoğu’nun, bölgeyi ve dünyayı yeniden şekillendirmeyi isteyen küresel güçlerin illegal oyun sahası olduğunu artık tartışmaya bile gerek yok. Meseleleri analiz ederken, bu güçlerin yaptıkları legal yayınlara bakmak ve siyasi gündemlerini görmek, gözlemciler için daha geniş bir bakış açısı kazandırması bakımından önemlidir. Aksi takdirde detayda boğulup, büyük resmi ıskalamak kaçınılmaz olur.

 

Bahsi geçen küresel güçlerin politika belirleyici kurumlarının en başında CFR yani Amerikan Dış İlişkiler Konseyi gelir. CFR, sadece ABD’nin dış politikasını belirlemekle kalmaz, bünyesindeki “David Rockefeller Studies Program” gibi think-tank kuruluşlarıyla dünya siyasetine yön çizer. İsrail devletinin kurucu babaları tarafından kurulmuş ve bugün de Henry Kissenger, Zbigniev Brezinski, David Rockefeller gibi ABD derin devletinin İsrailli ihtiyarları tarafından yönetilir. O yüzden CFR’ye, bir ABD kuruluşu olarak değil de küresel Siyonistlerin ve küresel sermayenin bir uzantısı olarak bakmak gerekir.

 

CFR, iki hafta önce “InfoGuide On The Kurds” yani “Kürtlerle İlgili Bilgi Rehberi” isimli bir Kürt Raporu yayınladı. Türk medyasının dikkatinden kaçan bu rapor çok önemli kodları içinde barındırıyor.

 

Kürtlerin, tarihleri boyunca birçok zulme maruz kaldıkları gerçeğinin bir tarafta, bunun manipüle edilme çabalarının diğer tarafta olduğu kaydını düşerek devam edelim…

 

İran’daki Kürt gerilla örgütü Pjak’ın Siyasi Kol Eş Başkanı Rezan Cavid’in şu cümleleri alıntılanarak, raporun sunuşu yapılıyor:

 

“Rejim, her gün insanlarımızı öldürüyor ve bunu sırf haklarını aradıkları için yapıyor. Dünya ise buna sessiz kalıyor.”

 

Ardından raporun ilk satırında yer alan “Kürtlerin Zamanı” ifadesiyle karşılaşıyoruz.  Raporun devamını incelediğimizde, üç ana konunun vurgulandığını görüyoruz. Bu başlıklar ise şöyle:

 

– Kürtlerin, dünyadaki, devleti olmayan en büyük etnik azınlık olduğunun altı çiziliyor.

 

– Kürtlerin, ABD’nin Ortadoğu’daki “terörle mücadelesinde” en önemli rolü oynayan müttefiki olduğu belirtiliyor. Tabi burada PKK, PYD ve Peşmerge güçlerinden bahsettiği anlaşılıyor. Bugüne kadar PKK’ya ABD ve Avrupa tarafından perde gerisinde destek verildiğini, İsrail’in Tel Aviv’de PKK militanlarını eğittiğini, vs. biliyorduk ama ilk defa Amerika PKK ve PYD gibi örgütleri, CFR üzerinden “müttefik” olarak tanımlıyor.

 

– Sonuç olarak da Kürtlerin bağımsızlığının gerekliliğine dikkat çekiliyor.

 

Böyle bir siyasi ajandanın ihtiyaç duyduğu en önemli argüman, Kürtlerin devlet kurmaya yönelik motive edilmesi olacaktır. Bu motivasyonu en güçlü hale getirecek icraatın da Kürtlere yapılacak saldırılar olması kuvvetli bir ihtimaldir. Nitekim tarihe baktığımızda da yeni kurulacak devletlerin halklarına yapılan saldırılar sıklıkla karşımıza çıkar. Hatta İsrail Devleti bile buna bir örnektir. Bu noktada üç gün önce, yani 20 Temmuz 2015’te, Suruç’ta 32 Kürt sivilin ölümüyle ve yüzden fazlasının da yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısını bu bakış açısıyla da değerlendirmek gerekir. Bu saldırının faili olarak karşımıza çıkan “Işid” denilen terör örgütü, “Türkiye tarafından destekleniyor” izlenimi verilmek suretiyle, Kürtler Türklere karşı kışkırtılmak istenmektedir.

 

Olayın ardından CFR’nin “müttefik” olarak gördüğü PKK’nın, Kürt halkına “Işid’e karşı silahlanın, tünel kazın” çağrısı yapması, Adıyaman’da bir askeri ve Urfa’da iki polisi öldürmesi doğru okunmalıdır.

 

Türkiye’de kaos çıkarmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren Işid terör örgütünü, Türkiye’nin desteklediğini iddia etmek, bu örgüt açısından motive edicidir ve yeni saldırılara davetiye çıkarmaktan başka bir şeye hizmet etmez. Ama maalesef sığ siyasetçiler ve meslek etiğinden yoksun gazeteciler, düzeysiz bir ideolojik eğilimle bu iddiaları gündemde tutmaya çalışıyor. Hatta Tayyip Erdoğan’ı kastederek “saldırının emrini bizzat Yezid verdi” diye tweet atan, ne idüğü belirsiz “Fuat Avni” isimli sahte twitter hesabını kaynak gösterip, “Faut Avni’nin iddiasına göre…” diye haber yapmak, herhalde gazetecilik etiğiyle açıklanamaz.

 

Suriye’de Işid’e karşı savaşan ve yine CFR tarafından müttefik olarak görülen PYD’nin lideri Salih Müslim “Işid’in, Kürtleri bir araya gelmeye zorlaması çok güzel!” diye açıklama yaptı. Aynı düzeysiz ideolojik mantalite Türkiye’de de Ak Parti’ye karşı Işid saldırıları üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıyor. Bu durum, ahlaki ölçülere sığmaz kanaatindeyim.

 

Yine küresel siyasi ajandadan hareketle, tarihini öngöremesek de yakın bir gelecekte İran’da da Kürtlerin merkezde olduğu karışıklıklar, çatışmalar ortaya çıkacak gibi görünüyor.

 

Burada şunu belirtmek gerekiyor ki Kürtler Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de yaşamakta ve hepsi de farklı ölçülerde belli haklarından mahrumdurlar. Türkiye’de çözüm süreci maalesef şu an için istikrarsız siyasi ortamda sekteye uğramıştır ama en kısa zamanda tekrar hızlandırılmalı ve neticelendirilmelidir. Kürtler üzerinde çok büyük hesaplar yapılıyor ve bu hesapların sonuçları hem Kürtler hem de Türkler açısından acı getirici olabilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Kürtler elbette bütün halklar gibi kendilerini yönetme hakkına sahiptir ve bunun yolu Kürt coğrafyalarında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi suretiyle federatif yapıların kurulmasıdır. Yakın gelecekte karşımıza çıkması kaçınılmaz görünen bu federatif yapılar Siyonistler eliyle değil, bir Türk-Kürt ittifakıyla vücut bulmalıdır. Aksi takdirde, kurulması hedeflenen Kürt devleti, İsrail için bir ileri karakol veya bir uydu devlet olmaktan öteye gitmeyecektir.

 

Bu kaos sürecinde Işid’in, istihbarat örgütleri tarafından çok amaçlı bir piyon olarak kullanıldığı aşikârdır. Ortadoğu’da fiziki çatışmalarla şekillendirme yapılırken, İslam’ın yükselişte olduğu Avrupa ve Balkanlarda da bu örgüt üzerinden psikolojik gerilim ortamı oluşturularak İslamofobiyi körüklenmektedir. Bunları da gözden kaçırmamak gerekir.

 

100 yıl önce dünya, yeniden şekillendirilmişti ve bugün tekrar çok kapsamlı bir yeniden şekillenme sürecinden geçiyor. Burada Türkiye’nin omuzlarında taşıdığı tarihi bir sorumluluk, tarihi bir misyon vardır. O da bölgede ülkelerinde siyasi, kültürel, ticari, sosyal bakımdan tam entegrasyonu sağlamak ve bölgeye barış ve huzur gelmesine hizmet etmektir. Ama Türklerin de bu işi Kürtler olmadan, tek başına yapmaları mümkün değildir.

 

Hamza Yardımcıoğlu

 

23.07.2015

 

 

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum - "Kod Adı: Kürdistan"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
secret_key
Ziyaretçi
Selamlar hamza hocam Öncelikle kürtler kesinlikle azınlık değiller bence türküm diyenlerinde yarısı kafkasya genine sahip ama bu zamanla unutulmuş tabi türklük kanımıza işlediği için hepimiz türk hiissediyoruz,keşke hakkını verebilseydik dimi türklügumuzun siyasiler olarak:)) Mhp bile kendinden geçmiş ya zaten yoktuda mason locasının kurduğu cunta dan öte geçemedi geçemezde 80liler iyi bilirler bunu:)neyse konumuz bu değil şunu belirtmek isterim ki iki tarafı da incitmemek niyetiyle yazmış olduğunuz makalenizi vasat buldum bunları hepimiz biliyoruz ve aynı şeyler hepimizin dilinde pelesenk olmuş vaziyettte artık Sorun nerden kaynaklanıyor biliyormusunuz hocam zeki olamayışımızdan,adamlar kalkmış gen haritamızdan tutunda rüya toplayıcılığımızı bile yapmış kararlar yıllar öncesinden alınmış,şimdi… Read more »
secret_key
Ziyaretçi
KODADI:INSANLIK demek mi hocam işin en özlü sözüne…Özür diliyorum hocam yazılarım eksiklerlegotmiş mercekle görebileceğim klevye alırsam elime öyle olur kusuruma bakmayın sürçi lisan erttim ise affola Konuları fazla abarttığımında farkındayım Ama söyleyin şu metafizik istihbararçılarımıza da yatıp durmasınlar artık birazda icraat görelim hiç bir savaş engellenemez değildir ,aç kurtlar gibi bekleşenlere inat artık varlık davamızı savunalım vebal uzerimizde rabbb kıyameti tehir edicidir ,sebeplere bağlıdır herşey bunu bu yazımı okuyacak olanlar benden iyi bilirler yazımı okuyan herkesin vebal üstünde Şu açıdan baktınız belkide bilmiyorum ama yinede söylemek geldi içimden metafizik savaş nedir bir nevi patalel evren açmak ,o halde bu herifler… Read more »
secret_key
Ziyaretçi
Artin kimdir? İçimizse yaşayan özenle yeeleşririlmiş bu sistem kimlere hizmet etmektedir? Şecker eygi abimiz güzel şeylee yazıyor takip etmek lazım Bundan yıllar önce pentagonun belirlemiş olduğ haritadan hangi siyasimiz bahsetti bu güne kadar? Adamlar35tıl önce tv ekranlarındanyenni türkiyenin haritasını yayınlayıp sanal algı yaratmışlar,nerdeysi bizim siyasi liderlerimiz ozamanlar hangi locada hangi hazinemizi horrumlamakla meşgüldüler ,amaeika bize yüzde kaç hisse verir diyerek heybelide bakire becermekle mi mesgüldüler Denizlerumiz natonun Meclisimiz bilderberk Vekillerimiz mason locasının Anlayacağını Z onlar koyun kurt koyun turk istiyorlar Kürtlerin kara kaşına kara gözüne mi özerklik çıkartıyor beyaz saraysanılıyor acaba İsin özeti amerikan ropraklarinda nefes almaya çalışan zavallılardan öte… Read more »
secret_key
Ziyaretçi
Selamlar üstad yine ben :)) Naçizane saçmalamaya geldim yine Birkaç meczu var dikkatimden kaçmadı paylaşmak diledim Öncelikle konuk olduğunuz programlardan dem virmak isterim bence kendi sökü ğünüzü Kendiniz dikiniz ,neden mi sürekli lafı ağzınıza tıkıyorlar da ondan:) Umarım en kısa zamanda bu imkanı elde edersiniz,bende öyle bir imkan olsa varımı toğumu bu dava uğruna hibe ederdim … Her zorlukta bir kolaylık vardır hepimiz imtihandayız herşeyin bi vakti saati var Belirtmeden geçemeyeceğim sizi ilk paralel evrenlervideonuz vardı ordan tanımıştım El-Rab işlerinizi rast getirsin Gelelim mevzumuza trt1e deyineceğim ce yeni gelişmelere ufak analiz Şimdi mevzu okadar derinki neresinden başlarsam elimde kalacak ama… Read more »
secret_key
Ziyaretçi
Sesimi duyan var mı? Sesimi duyan duyacak birileri olacak inancıyla yazıma devam ediyorum hocam tekrardan selam ederim Şu dillere pelesenk olan sözle başlamayı istiyorum türkiyeninnnnnnnn kaybetmek gibi bir lüksü yokkkkkk ,eğer ki ALLAH diyen kulların soylarınızdan gelmesini istiyorsanız,hepiniz artık serkeşliği bırakıp sarılacaksınız tek yumruk olacaksınız,kürt aşiretleri maşa olmaktan ermeni kölesi olmaktan kurtaracaksınız,şehit edilen askeriyle polisiyle kürtlerdende vardı,hdp bayrağını asamazsın diyende kürt esnafıydı,tüm kürtleri öldürün bizde viski yudumlayarak zeyrek oynayarak izleyelimci taşeronlar emeline ulaşmadan ,öncelikle demirtaş ve güruhunun yasal hakları ellerinden alınıp tutuklanmalı ,arkadalar avrupada üç beş kafir öldürüldü diye ayağa kalkan dünyaaaaaa benim şehitlerim için neredeler ,kandilde terörist mi beslemekle… Read more »
secret_key
Ziyaretçi
KODADI:PARANIN FİRAVUNLARI KODADI:TURAN BİRLİĞİ BIZE YAR OLACAK MI ? KODADI:HAİN PUSU(DAĞLICA) KODADI:ANAYASA KODADI:EYALET SİSTEMİ KODADI:ORKHUN KİTABELERİ KODADI:GÖBEKLİ TEPE KODADI:ZEYTIN DAĞI KODADI:GÖBEKLi TEPE KODADI:ALP-ER TUNGA KODADI:HORASANDA KÜRTLEŞTİRİLEN ASİMİLE TÜRKLER KODADI:ÖZERKLİK İLANLARI KODADI:SU(SAKA) TÜRKLERİ KURTUKLAR KODADI:ŞAHNAMEDEKi SAKLANAN TÜRKLER KODADİ;EVLİYA ÇELEBİ KODADI:NUNNN:İSTABUL KODADI:MAVERA-UN NEHR KODADİ:KONAR GÖÇER KODADI:OĞUZ KAĞAN KODADI:TUL DAİRESİ KODADI:BAYKAL GÖLÜ SİBİRYA SIRTLARI KAFKASYA KODADI:YAVUZ SULTAN SELİM ARŞIVINDE NEDEN KÜRTLER TÜRKTÜR KODADI:YENİSEY ELEGEŞ ALP URUNGU KODADI:TİYENSAN(TANRI DAĞLARI)DAN GELEN İSKİT TÜRKLERİ KODADI:MACAR ARŞİVİNDEKİ SAKLANAN TÜRKLER KODADI:24 OĞUZ BOYU KODADI:MEZOPOTAMYA KODADI:ETRÜKSLER KODADI:M.Ö7000 VE 625 TARİHLERİ ARASINDA YAŞAMIŞ SAKA TURUKLARI KOADI:1071 DE TURUK TARİHİ BAŞLADI SANAN ANDAVALLARAGERÇEKLERİ ANLATMAK KODADI:KÜRTLERİN SAKLANAN TÜRK DNA SI…!!!!!! …. …uzarrrrrrr… Read more »
YRDNR GLMSR
Ziyaretçi

Sayın Hamza Bey’in, Kitaplarını, yazılarını, makalelerini; Bana bir kere Okumak, Yetmiyor. Tekrar, tekrar Okuyorum. ( Yapılan yorumları da okudum)
Bu makalesini yazdığında, daha bu kadar Olaylar Olmamıştı. Nasıl da Haklıymış. Bize de ” Kardeş” düşman öğretilmiş. Ne kadar Yanlış.
Beni Sayın Yardımcıoğlu’nun, Programları ve makaleleri Uyandırdı.
Uyuyan Herkezin. Uyanması dileği ile…
Kardeşi Kardeşe Kırdırmayalım.
Saygılar

secret_key
Ziyaretçi
HUDDD HIZIR ACİL HATTINDAN GELEN HABERE GÖRE İNSAN ŞÜPHESİZ HÜSRANDADIR DİYEREK MUHAMMED(s.a.v)i YAŞLANDIRAN HUD 112.AYETLE KELAMIMA SİZLERİ SELAMLAYARAK TEKRARDAN BAŞLIYORUM… 11+3:13 BATI BUNA SİKMATA DESEDE BU SADECE GÖNDERİLEN KUTLU İNSANI YALANLAMAK İÇİNDİ DEDİKTEN SONRA KONUMUZA GEÇECEĞİM BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIKTAN SONRA BAZI DELİLLERE ULAŞIYOR İNSAN VE ASLINDA KÜRTLÜK DİYE BİRŞEY OLMADIĞINI BUNU İRANLİ AZILI HİMDUİZM YANLILARININ EMPOZE ETTİKLERİNİ,VE TÜRKLERİ HORASANDA ASİMİNE ETTİKLERİ GERÇEĞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKMIŞ OLUYOR… KODADI:ÇALDIRAN ZAFERİ KODADI:ŞU MEŞHURRR TURUK PADİŞAHI (AFRASYAP)EFRASYAB,BİRÇOK DİLDE TELAFFUZU FARKLI ,KUTATGU BİLİGDE GEÇEN ,İRANLA CENK EDEN TÜRK KODADI:PROTO TÜRKLER KODADI:ÖN TURUKLAR KODADI:ZİYA GÖKALP KODADI:ORKHUN YAZITLARI KODADI:MEZOPOTAMYADAKİ GILGAMIŞ KODADI:TALAS SAVAŞI KODADI:SAKLANAN TURK DNASI KÜRTLERDE DE… Read more »
wpDiscuz

Bunlar da ilgini çekebilir

Türkiye’nin Kaderini İlgilendiren Soru

Devamını Oku →