Yazar: 09:38 Özel Haber • 7 Yorum

İstanbul’daki Ezoterik Semboller

Her gün belki de önünden defalarca geçtiğimiz fakat gerçek mahiyetinden haberimizin olmadığı mimari yapılar ve sanatsal eserlerin mitolojik kaynaklı olduğundan haberiniz var mıydı?

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımıza İstanbul’daki bazı mimari yapıların barındırdığı ezoterik anlamları izah etmeye çalışacağız.

 


İlk olarak ele alacağımız yapı içeride çekim yapmanın pek mümkün olmadığı İş Bankası Levent Şubesi

 

Resim 1 (İş Bankası Binası)

is-bankasi-kulesi

İş Bankası Levent Şubesi Fotoğraf: Sevan Onur Duman

 

İçeride yaptığımız birkaç çekimden sonra güvenlik görevlilerinin ikazıyla iş sanat bölümüne yönlendirildik. Orada görüştüğümüz yetkili, araştırma yaptığımız konunun önemini fark edince çekim yapmamızı engellemesi için güvenlik görevlisine talimat verdi. Bu engellemeye rağmen birkaç fotoğraf çekebildik.

 

Altın Buzağı

 

Resim 2 (Buzağı)

altin-buzagi

İş Bankası Levent Şubesi Altın Buzağı Fotoğraf: Sevan Onur Duman

 

İş Bankası’nda bulunan ve dini mitolojide yer alan bu eserin İsrailiyat kaynaklı olması muhtemel. Nasıl mı?

Buyurun, inceleyelim;

 

İsrailoğulları, Mûsâ -aleyhisselâm- ile birlikte Kızıldeniz’den geçtikten sonra, sığır başı şeklinde putlara tapan bir kabîleye rastlamışlardı. Hazret-i Mûsâ’ya:

“–Sen de bize böyle bir ilâh yap da, ona ibâdet edelim!” demişlerdi.

Mûsâ -aleyhisselâm- ise, kendilerine nasîhat etmiş ve bunun büyük bir şirk olduğunu bildirmişti. Onlar da pişman olup tevbe etmişlerdi.

Ancak Mûsâ -aleyhisselâm-, Hârûn -aleyhisselâm-‘ı kendi yerine vekîl bırakıp Tûr Dağı’na gittikten sonra, onlara karşı îmansızlığını gizleyen Sâmirî isimli nankör bir İsrailoğlu, Hazret-i Mûsâ’nın yokluğunu fırsat bilerek halktan altın topladı ve eriterek altından bir buzağı yaptı. Sonra da:

“–Bu Mûsâ’nın ilâhıdır! Fakat Mûsâ, tanrısını unuttu!” deyip halktan buzağıya tapmalarını istedi.

Sâmirî, sanatkâr bir kimseydi. Buzağıyı öyle ustalıkla yapmıştı ki, içine rüzgâr girdiğinde canlıymış gibi böğürüyordu. Bunu buzağıda açtığı deliklerle sağlamıştı ve rüzgârın şiddetine göre kaval gibi sesler çıkıyordu. Ardında da Sâmirî:

“–Bakın ilâhınız sizinle konuşuyor!” diyordu.

Böylece Sâmirî, onun tanrı olduğunu halka telkîn ederek, bir kısım İsrailoğullarını hak dinden uzaklaştırdı.

Hârûn -aleyhisselâm- kendilerine ısrarla îkazda bulundu, fakat dinlemediler.

Bu hadise Kuran-ı Kerim’in Ta-Ha Suresi 88.-91. ayetinlerinde geçmektedir.
 

Dul Kadının Oğulları

Resim 3 (Dul kadının oğulları)

dul-kadinin-ogullari

İş Bankası Levent Şubesi Dul Kadının Oğulları ve onları koruyan aslanlar Fotoğraf: Ömer Can Talu

 

Fotoğrafı incelediğimizde kucağında iki çocuğuyla ortada kalmış kadın ve onu koruyan iki aslan figürünü görüyoruz. Bu heykelde Dul Kadın ve oğullarını (masonları) ve onu koruyan aslanlar ise İsrail Devletinin sembolü olan iki aslanı tasvir ediyor olabilir mi?

Bütün Dünyada masonlar kendilerine dul kadının oğulları derler; bu bir kod’dur. Her nerede olursa olsun bir mason “Dul Kadının Oğlulları” kodunu kullanarak yardım isteyebilir veya kendini tanıtabilir.

 

Bu bağlamda örnek gösterebileceğimiz diğer bir mimari yapı Ziraat Bankası Karaköy Şubesi

 

Resim 4 (Ziraat Bankası)

ziraat-bankasi-karakoy-subesi

Ziraat Bankası Karaköy Şubesi Fotoğraf: Sevan Onur Duman

 

İlk bakışta antik bir binaya benzeyen yapıda dikkatli bakıldığında mitolojik işlemeler ve gizemli heykeller görülmektedir.

 

Hiram Usta

Resim 5 (Hiram Usta)

hiram-usta-ziraat-karakoy

Ziraat Bankası Karaköy Şubesi Hiram Usta Heykeli Fotoğraf: Ömer Can Talu

 

Fotoğrafta gördüğünüz Hiram Usta masonluğun kurucusu ve Dul Kadının oğludur. Kendisi bir yetimdir ve Hz. Süleyman onu Süleyman Tapınağını inşa etmekle görevlendirir. Masonlukta çok önemli yere sahip olan bir kişidir. Elinde çekici ve öğretilerinin bulunduğu kitap ile betimlenir.

 

Dul Kadın

Resim 6 (Dul Kadın)

dul-kadin-ziraat-karakoy

Ziraat Bankası Karaköy Şubesi Dul Kadının Oğulları Heykeli Fotoğraf: Sevan Onur Duman

 

İş Bankasında görüldüğü gibi, Dul Kadın ve Oğulları bu figürde de betimlenmiştir.


 
İSRAİL VE HERMETİK DÜNYA HÂKİMİYETİ

 

Resim 7 (Hermes’in Asası ve İsrail’in dünyası)

hermesin-asasi-ziraat-karakoy

Ziraat Bankası Karaköy Şubesi Fotoğraf: Ömer Can Talu

 
Bu kabarmada, ezoterik sembol dilini bilenler için detaylı bir şekilde gizemli bilgiler anlatılmaktadır. Resimde görüldüğü gibi iki yılan bir çubuğun etrafına dolanmaktadır. Bu çubuk Pagan tanrısı Hermes’in asasıdır. Asa insanın fizik bedenini, onun etrafını saran iki yılan ise cesedi kuşatan fiziksel dünyayı temsil eder. Asanın tepesindeki iki kanatlı başlık (Eski Mısır dininde ruhun temsili olan “Ba” figürü), ermiş bir kişinin, isterse Ba formuna geçerek bedeninden ayrılabileceğini anlatır. Asa hükümdarlık anlamına gelir. Hermes’in bilgelik asasının dünyanın üzerinde olması açık şekilde dünya hâkimiyetini anlatmaktadır. Resimde görüldüğü kadarıyla dünyanın etrafını 6 köşeli yıldızlar kuşatmıştır. Bu yıldızlar siyon yıldızıdır. Tasvirde sadece 7 yıldız görünmektedir ancak bu yıldızların aralarındaki boşluklar hesaplanırsa, dünya küresinin arka tarafında 6 yıldız daha olması gerekmektedir. Arka tarafta kaldıkları için onları göremiyoruz ama neticede bu toplam 12 yıldızın, dünyayı kuşattığı anlaşılmaktadır. Ve bunlar 12 İsrail kabilesini simgelemektedir. Hermes’in bilgelik asası ile anlatılan, söz konusu dünya hâkimiyetinin zamanının, Mesih’in geliş zaman olacağı ifade edilmektedir.
 
Hermes’in Asası


 

ROMA KARTALI

Resim 8 (Roma kartalı)

roma-kartali-ziraat-karakoy

Ziraat Bankası Karaköy Şubesi Fotoğraf: Sevan Onur Duman

 

Ziraat Bankasındaki bu diğer figürde ise Roma İmparatorluğunun sembolü olan kartalı görüyoruz. Kartalın bir gemi üzerinde olması ise onun, insanoğlunun ve tüm yaşamın taşıyıcısı olan Nuh’un gemisine yön vermesini tasvir etmekte; dolayısıyla Roma Pagan felsefesinin dünya hâkimiyetinin belirleyicisi olarak seçildiğini anlatmaktadır.

Bu özel haberimizde İstanbul’da bulunan okült yapıların sadece bir kısmını açıklamaya çalıştık.

 

Bu tür gizemli mesajların ticaret merkezleri ile ne gibi bir bağlantısı olduğu sorusu ise ayrı bir tartışma konusudur.

Yorumu siz değerli okuyuculara bırakıyoruz…

 

www.anahtar.tv

Hazırlayan : Ömer Can TALU &  Sevan Onur DUMAN   

 

(Visited 1.067 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica