Yazar: 23:27 Özel Haber

Akdeniz’de Sular Isınıyor

akdeniz petrol arama çalışmaları

akdeniz petrol arama çalışmaları

Kıbrıs Rum Kesimi’nin, Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını Eylül ayı sonunda başlatacağı haber alındı. Amerikan menşeli ‘Noble Energy’ şirketi Rum yönetimin tek taraflı ilan ettiği ‘Münhasır Ekonomik Bölge’de yapacağı araştırma sondajlarına Eylül sonu başlayacağını doğruladı.

Gelişmeler Sonrasında;

KKTC Başbakanı İrsen Küçük: “Güney Kıbrıs,  ekonomisinin daha da kötüye Gitmesi ve  iç çekişmeler nedeniyle gündem saptırma gayreti içinde”. dedi

Başbakan Erdoğan: “KKTC ziyaretinde, Rum yönetiminin girişimiyle ilgili, “Doğalgaz konusunda farklı hesaplar yapılıyor. Bu hesaplar Türkiye’ye rağmen yapılamaz. Bununla ilgili rezervimizi koyduk. Bu işe girdiğimiz takdirde, oradaki müdahalemiz farklı olur” dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: “Hepsini takip ediyoruz. Bizim de tedbirlerimiz var, güvenlik olarak… Doğu Akdeniz kimsenin özel alanı değil. Türkiye burada çok ciddi tedbirler içerisinde; hem güvenliği açısından hem de tabi buranın ekonomik alan olarak değerlendirilmesi açısından. Bunlar, son günlerde İsrail ile de gelişen atmosferle irtibatlı gelip geçici şeyler. Biz hepsini hassasiyetle takip ediyoruz. ” dedi.

Yetkili Mercilerden yapılan bu açıklamalar Türkiye-İsrail ilişkilerinin bozulma Arefesinde, bu olayların gündem çarpıtmak için bahane olarak kuıllanabileceği ihtimalini göz önüne getiriyor.

Buna delil olarak; İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Lortlar Kamarası’ndaki Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lort Howell, “Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin AB’ye katılımına ilişkin süreçte ilerlemesinde doğrudan engelleyeceğini” ifade etti.

Akıllara gelen soru: Bu gelişmelerin barış ve huzuru engellemek, olayları manipüle ederek son günlerde zor kararlar vermek durumunda olan Türkiye’nin istikrarını bozmak için mi yapıldığıdır?

www.anahtar.tv

Hazırlayan : Sevan Onur DUMAN & Ömer Can TALU

(Visited 33 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica