Yazar: 09:38 Özel Haber

M.İ.T ve PKK Görüşmesi

MİT-PKK Görüşmesi

Gündemin taze konularından biride, Milli İstihbarat Teşkilatı ve terör örgütü Pkk’nın yapmış olduğu Oslo görüşmenin ses kaydı. Fakat siyaseti meşgul eden “devlet’in görüşmesi doğru  mudur?” sorularını bir kenara bırakıp görüşmelerin içeriğine yönelmek bizce daha doğru.

Oslo merkezli ve koordinatör ülke aracılığı ile yapılan görüşmelerde göze çarpan ilk isimler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Temsilen toplantıya katılan M.İ.T Daire Başkanı  Hakan Fidan ve Daire Başkanı Yardımcısı Afet Güneş.

Ses kayıtlarında Terör örgütünü temsilen Mustafa Karasu ve Sabri Ok da yer alıyor.

Düzenlenen toplantıda iki tarafta, Ak Parti hükümetinin Kürt sorunu hakkında atmış olduğu adımlar konusunda mütabakata varmaya çalışıyor. Koordinatör ülke ise iki taraf  arasında Nevruz’dan önce güvenin tahsis edilmesi için önerilerde bulunuyor.

Terör örgütünün istekleri ve soruları şöyle sıralanıyor:

Temsilciler, M.İ.T Daire Başkanı Hakan Fidan‘ın, Abdullah Öcalan ile yapmış olduğu İmralı görüşmelerini özetlemesini ve Terör örgütünün tek taraflı silah bırakma ve eylemsizlik kararına karşılık, Devletin “esas adımlar” atmasını istiyor.

Oslo görüşmelerinde Abdullah Öcalan’ın yol haritası vereceği, bu toplantıda da yol haritası hususunda müzakereye varmak istediklerini söylüyorlar.

M.İ.T Yetkilileri ise taleplerin gerçekleştirilmesi için gereken ortamın oluşmadığının ve bu taleplerin Başbakanın sözü üzerine gerçekleştirilemeyecek istekler olduğundan bahsediyor.

Terör Örgütü temsilcileri, Hükümetin “Açılımı” oy hesaplarına kurban etmeyecekleri konusunda söz verdiklerini belirtiyor. Bunun üzerine M.İ.T Müsteşarları her Başbakan’nın “ne, ne kadar oy getirir” diye hesap yaptığını söylüyor.

Bunun yanı sıra örgüt, silahlı gücünü kaybetmeyeceği konusunda hükümetten söz aldığını soruyor. Karşılık olarak M.İ.T Müsteşarları bu sorunun silah ile çözülemeyeceğini vurguluyor.

İnternete sızan yönüyle yaklaşık 45 dk süren ses kaydının en çarpıcı noktaları bu şekilde.

Akıllarda kalan soru ise bu kadar önemli bir görüşmenin “üstelik M.İ.T ile yapılmış bir görüşme” nasıl kayıt edilip internete sızdırıldığı. Sanıyoruz teknoloji artık güvenlik önlemlerini de aşıyor. Veya bu sızdırma bir stratejinin gereği olarak yapılıyor. Kim bilir?

(Visited 18 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica