Yazar: 00:59 Özel Haber

Türkiye ve İsrail Arasında Savaş Sinyalleri

İsrail istihbarat servisi Mossad’a yakınlığıyla bilinen DEBKA haber sitesinin yayınladığı bir haberde; Türk Savaş Gemilerinin, Kıbrıs kara sularında İsrail Ticaret Gemilerini taciz ettiği iddia edildi. Debka’nın iddialarına göre, gemilerle bağlantı kuracak kadar yakınlaşan Türk gemileri muhataplarına, Uluslar arası hukuk anlaşmasını ihlal ettiklerini, yönlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi. Bu “emirleri” reddeden İsrailli mürettebat, olayı Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki Türk Deniz hakimiyetini savunmak için oynadığı son oyun olarak nitelendirdi.
Hafta sonu, İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, doğrudan Türk Denizcilerin üstünde olmasa da, olay yerine yakın, havada daireler çizdi. Aynı zamanda da, İsrail füze gemileri, Kıbrıs Ekonomik Bölge Suları yakınlarındaydı. Hatırlanacağı gibi, Türkiye’nin tehditlerine rağmen, Houston merkezli Noble Energy burada doğal gaz sondaj çalışmalarına 19 Eylül’de başlamıştı.
Batılı Kaynaklar, İsrail – Türkiye ilişkilerinin geldiği son noktayı değerlendirirken Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında bilek güreşi yapıldığını ve hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilme risklerinin büyük olduğunu savundu. Geçen hafta Ankara, Kıbrıs ve İsrail’in denizde doğal gaz aramalarına karşı, bir deniz altı eşliğinde keşif gemisi göndererek misillemede bulundu. Ankara kaynakları da, Türk F-16 uçaklarının her ihtimale karşı adanın Kuzeyinde konuşlandığını bildirdi.
Öte yandan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen yaptığı bir açıklamada, NATO’nun bu iki ülke arasındaki gerginliğe müdahalede bulunmayacağını açıkladı. Ayrıca, NATO genel sekreteri, Ankara’nın “İsrail İttifakı’nın Brüksel merkezli bir ofis açma izni olmadığı” iddiasını da yalanladı. Türkiye, Kıbrıs ve İsrail’in doğal gaz arama çalışmaları üzerinden alevlenen gerginliğin üzerine konuşan Rasmussen, “Ben yapıcı diyaloglarla bu işin çözüleceğine inanıyor ve barışçıl çözüm bulmaları için tüm tarafları karar almaya davet ediyorum.” dedi.
Cumartesi günü, Yunanistan Cumhurbaşkanı Dimitris Christofias Ankara’ya yolladığı mesajda, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını sorgulamaya kalkanlar; Bizim egemenlik haklarımız tartışılmazdır.” şeklinde konuştu.
Birkaç gün önce Türkiye ve Yunanistan başbakanları Erdoğan ve Papandreou, telefonla konuşmuştu. Konuşmadan bir gün sonra Avrupa’daki NATO kuvvetlerinin komutanı Türk yetkililerle konuşmak üzere İsrail’den Ankara’ya gelmişti.

 www.anahtar.tv

Hazırlayan: Gençer Tatar

(Visited 118 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica