Yazar: 08:10 Özel Haber

Gilad Şalit Olayı

gilad şalit serbest

18 Kasım 2011 Salı günü Gilad Şalit adlı İsrail Devleti askeri Hamas tarafından serbest bırakıldı. Acaba bu olayın süreci nasıl gelişti ve nasıl sonuçlandı?

gilad şalit

 

 

 

 

 

2006 Yılını Haziran ayında İsrail Ordusu’nun, Muammer ailesinin mensubu iki kardeşi, Gazze Şeridi’nin güneyinde yakalaması üzerine; Hamas’ın Lübnanlı temsilcisi Usame Hamdan, militanların, Filistinli tutuklularla takas için daha çok sayıda İsrail askerini kaçırması gerektiğini söyledi. Hamas buna karşı misilleme olarak, 25 Haziran 2006’da Gilad Şalit adlı İsrail askerini kaçırmıştı.

İsrail ile Filistin arasındaki gerginliğin bir İsrailli askerin kaçırılmasıyla doruk noktaya ulaşmasının ardından, İsrail, kaçırılan askerin bulunması için Türkiye’den destek talebinde bulunmuştu.

ABD, operasyon hazırlığındaki İsrail’e diplomasiye fırsat tanıması çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice‘da, krizin çözümü için daha fazla çaba harcanması gerektiğini söylemişti.

Filistin’de Hamas hükümeti, Filistinliler tarafından kaçırılan İsrail askeriyle ilgili sorunu çözmek için İsrail’e mahkum değişimi önerdi.

Bunun üzerine tanklarını Gazze sınırına yığan İsrail, askerle ilgili bilgi karşılığında hapisteki Filistinli kadın  ve çocukları bırakmayı reddetti. İsrailli Bakan Ben Eliezer , “Eğer adam kaçırmalara başlayacaksak, Gazze’ye girip hiç güçlük çekmeden Filistin hükümetinin yarısını kaçırırız” dedi.

Sonrasında İsrail, Batı Şeria’da Filistin yönetiminin merkezi Ramallah’a da girdi ve HAMAS kabinesinin üçte birini kaçırdı.

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu’daki asker kaçırma krizinde, İsrail ve Filistin taraflarıyla yoğun bir telefon trafiği yürüttü. Filistin’in HAMAS’lı Başbakanı Haniye, “Lütfen bize inanın. Asker bizim elimizde değil. Biz de arıyoruz. Bulduğumuzda askeri İsrail’e teslim edeceğiz” dedi.

Uzun süren rehine görüşmeleri sonrasında geçtiğimiz Salı günü İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında 1027 Filistinlinin salıverilmesini öngören takasın ilk aşaması hayata geçirildi. Sabah saatlerinde yaşanan belirsizliklere rağmen Gilad Şalit, İsrailli yetkililere teslim edildi.

gilad şalit serbest

 

 

 

 

 

 

Böylece İsrail Devleti’nin dünyaya 1 onbaşının 1000 Filistin vatandaşına bedel olduğu mesajını verdi. 

www.anahtar.tv

 

(Visited 65 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica