Yazar: 22:23 Özel Haber • Bir Yorum

PKK Saldırıları ve Küresel Analiz

Dünyada olaylar o kadar çok hızlı gelişiyor ki artık gündemi takip edemez duruma geldik. Geçtiğimiz altı aya bakarsak neler olmadı ki? Arap baharından ekonomik krize, devrimlerden sokak çatışmalarına, Wall Street’e, Atina’ya… Son birkaç aydır Türkiye’nin kendi gündemi de çok yoğun. Haber kanalları ülkenin gündemi dışında haber yapamaz oldu. Seçimler, ardından yeni Anayasa çalışmaları, İsrail’le Akdeniz’de yaşanan gerginlik, ardından yavaş yavaş artan terör olayları ve bu olayların doruk noktası:  Bu hafta teröristlerin Hakkâri’de eşzamanlı 8 ayrı hedefe saldırıda bulunması, 18 askerin yaralanması ve 24 askerin şehit olması akıllarda çok soru bıraktı. Merak edilen soruların başında da çok önceden planlanmış olması muhtemel bu saldırıyı Türkiye İstihbaratı nasıl anlayamadı?

Hatırlanacağı üzere 2007 yılında Dağlıca’da 12 askerin şehit olduğu, 8’inin kaçırıldığı birliğin komutanı Onur Dirik, saldırı sırasında Amerikalılara ait insansız hava aracının PKK’lıların haberleşmesini sağladığını açıklamıştı. Bu bilgi, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 23 Ekim 2007’de basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurduğu bilgileri de doğruluyor. Son gelişen olaylara baktığımızda da PKK’nın dış güçler tarafından desteklendiği aşikar. Türkiye başbakanı Tayyip Erdoğan da, olaylardan sonra yaptığı konuşmada, örgüte yardım eden iç ve dış güçlere sert çıkmıştı.

Amerika’nın böl-parçala-yönet politikası dünyada hızla işliyor. Önce Balkanlarda Yugoslavya sonra Afganistan, Irak ve şimdi de neredeyse tüm Ortadoğu Birleşmiş Milletler Barış Gücü adı altında bu oyunun bir parçası. Ve bütün bu ülkelerin bölünme nedeni de iç savaş. Kimi ülkede din mezhep savaşları, kimilerinde ise etnik milliyetçilik. Bazılarında da binlerce yıl beraber yaşamış halkları birbirine düşürme politikaları uygulanıyor. Sözde teröre şiddetle karşı çıkan ABD, yine şiddetle diğer ülkelerin terör yapılanmalarına yardım ediyor. PKK’nın dış güçlerden yardım almadan bu eylemleri gerçekleştirme ihtimali nerdeyse hiç yok. Silah yardımının yanı sıra haberleşmeye de yardım eden bu dış güçlerin, Türkiye devleti tarafından bir an önce açığa çıkarılması gerekiyor. Türkiye’nin PKK ile savaşması gerekiyor, evet. Fakat bu savaş siyasi bir savaş olmalı. Daha fazla insan ölmeden, bir an önce…

 www.anahtar.tv

                                                                                                                                                                                                                             Hazırlayan: Gençer TATAR

(Visited 27 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica