Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Özel Haber  >  Güncel Yazı

Anka Göklerde!

Tarafından   /  05 Kasım 2011  /  2 Yorum

No Gravatar

 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta insansız hava aracı ANKA’nın son test uçuşuda tamamlandı ve 2012 yılından itibaren T.S.K envanterine alınmaya başlayacağı bildirildi.

24 Aralık 2004 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmayla başlayan proje, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın açıklamasına göre: Özgün bir tasarım ve sadece Almanya’dan alınan motoru dışında, tümüyle yerli üretim.

Tamamı Türk bilgisiyle üretilen insansız hava aracı “Anka” Temmuz 2010’da, Dünya prömiyerini yaptı. TAİ tesislerinde düzenlenen törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve askeri ataşeler katıldı.

İsrail’den alınan Heron’la yapılan karşılaştırmada da Anka’nın daha fazla radar ve algılayıcı sensörler ile aynı yükseklikte görev yapabildiği ve 15 knot daha hızlı uçabildiği anlatıldı.
Sonrasında Anka ilk uçuşunu Cudi dağı semalarında gerçekleştirdi.

Teknik bakımından 24 saat havada kalabilen ve 30.000ft(3 km) yüksekliğe kadar çıkabilen Anka’nın son test uçuşuda geçtiğimiz gün başarıyla gerçekleştirildi. Ve göreve tamamen hazır duruma getirildi. 2012 yılından itibaren Anka, Heronların yerini alacak ve göklere süzülecek.

www.anahtar.tv

Hazırlayan: Ömer Can TALU & Sevan Onur DUMAN

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
mustafa yalçınkerem Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kerem
Ziyaretçi

Artık israil heronlarına son..

mustafa yalçın
Ziyaretçi

Türkiyenini kendi insansız hava aracını yapmadaka kararlığı ve azmi ni yavaşlatmat içi ABD ve İsrail insansız hava araçlarını bizim kullanmamaza izin verdiler. Bu bizim azim ve kararlılığımızı etkilememeli.

Bunlar da ilgini çekebilir

ÇEMBERLİTAŞ’IN SIRRI

Devamını Oku →