Yazar: 16:07 Özel Haber

Arap Camii Akıbeti

Arap Camii’nin Akıbeti

 

arap camii

İstanbul’da ilk ezan sesinin duyulduğu Karaköy’de bulunan; Bizans Döneminde kurulmuş sonra kiliseye çevrilmiş ve nihayetinde tekrar özüne döndürülmüş olan Arap Camii birkaç senedir restorasyon çalışmaları dolayısıyla kapalıydı.

Halen devam eden restorasyon çalışmaları sırasında birçok iddia ortaya atıldı. Bunlardan biride; Yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında zeminin altındaki gizli odalarda Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait mezarlar, freskler ve orijinal yazıtlar bulundu.

Bu iddiaları aydınlatmak adına, yapı içerisinde fotoğraf çekmemiz engellendi. Fakat enteresan bir şekilde altüst edilen avluda, çekim yapabildik.

arap camii 

İki özel kurum bu çalışmayı yürüttüğü halde gözlemlediğimiz kadarıyla, çalışmalar söylendiği gibi ağır işliyor. Bu durum kafalarda soru işaretleri bıraksada Arap Camii’nin bir kısmı halen ibadete açık durumda.

arap camii

Müteahhit ve restorasyon görevlileri, yaptığımız  görüşme sırasında iddiaları yalanladı ve restorasyon çalışmalarının 2012 Mayıs ayının sonunda tamamlanacağını ifade ettiler.

www.anahtar.tv

Hazırlayan: Ömer Can TALU & Sevan Onur DUMAN

(Visited 126 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica