Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

İslam ve İslam Dünyası’nın Bilimi Ötelediği Yanılgısı

Tarafından   /  02 Mayıs 2013  /  4 Yorum

No Gravatar

Öncelikle, Kainat Kitabı bilgiler ile doluydu, payımıza düşeni aldık, Hak potada eritip, bir kalıba boşalttık, biz ona ilim dedik. Sonra sirayetlere nüfus eder de, O Kitap’ı hakkıyla okuruz sandık, bunun için evvela ‘iman’ gerekti zira.

 

Nasip işidir, lakin öyle sanıyorum ki, istemek için de ‘bilmek’ gerekir.

 

Sonuçta ‘iman’ sahibi olduğunu sanıp, tabiatını esasta ‘imansız’ların tabiatına temayül ettirenler, bir de Hak’ka açılmayan kapılar silsilesinde sersemce dolaşıp duranlar birilerimizin dedesi, atası oldu, biz kitleler olduk, öyle böyle değil.

 

Esas, sonuçta hakikatten ayrılıverdik, evet ‘dünyalık her türlü şeye tamah etme’ düsturunu olağanüstü bir biçimi ile yanlış kavrayıverdik.

 

O Kainat Kitabı’ndan nemalanmayan insanlar ne zaman ortaya çıktı, ve ne zaman İslam’ın bilimden, ilimden uzak bir din anlayışı olduğu imgesini kafalarda yer ettirdiler bilemiyorum, lakin durum öncesinde hiç de öyle değildi. İşte örnekler:

 

– Ekli resimdeki çalışma bizzat Biruni’ye ait bir çalışmadır. Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Biruni, trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın bir birim olarak kabul edilmesini öneren ilk matematikçidir. Biruni’nin, trigonometriye en büyük katkısı ise kendinden önce kullanılan sinüs ve kosinüs gibi fonksiyonlara sekant, kosekant ve kotanjant fonksiyonlarını ilave etmesidir. Dünya’nın sahip olduğu eğimin 23 27’ olduğunu söyler.

 

– Öte yandan Ünlü Türk-İslam bilgini Beyruni modern aletlere sahip olmadan, dünyanın çapını gerçeğe en yakın bir biçimde hesaplamıştır. Hesap sonucunda dünyanın çapını 6338,8 km olarak bulmuştur. Dünyanın çapı bugün en gelişmiş aletlerle yapılan ölçümler sonucunda 6353,4 km. olarak bulunmuştur.

 

– Piri Reis* in ünlü haritalarının ilki 513 tarihinde çizilmiştir. 60X85cm ebatındaki bu harita 1517 yılında Mısır’da Yavuz Sultan Selim’e takdim edilmiştir. Haritada İspanya ve Doğu Afrika, Atlas Okyanusu, Amerika’nın o tarihlerde bilinen parçaları ile Antil adaları bulunmaktadır. Bu harita, Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasından 10 yıl sonra çizilmiş en eski Amerika haritasıdır.

 

Piri Reis’e ait ikinci harita, 1528 yılında çizilmiştir. 68X69 cm’dir.Atlas Okyanusu’nun Kuzey sahilleri, Kuzey ve Orta Amerika’nın kıyıları yer almaktadır.

 

**16.yy’da uydu ve uçağın olmamasına rağmen Piri Reis’in bu haritaları çizmiş olması ilginç değil midir?

 

*** Kitab’ül- Bahriyye’de Amerika Kıtası’ndan bahsetmiştir kendisi, yalnız oraya Antilya kıtası der. Kitabın 78. sayfasında bu kıtanın hicri 870 miladi 1465 tarihinde bulunduğunu söylemektedir ki bu tarih Amerika’nın keşfi sayılan tarihten 27 sene öncesidir.

 

– Atomun parçanabileceği haberini ilk veren ise Harran Üniversitesi Rektörü, Cabir Bin Hayyan’dır. Cabir, atomun parçalanabileceğinden ‘Kitab-ül mükteseb fi sanaati’z-Zehep’ (820) adlı eserinde bahsetmiştir : “Maddenin en küçük parçası olan “el-cüz’ü la yetecezza” (atom) da yoğun bir enerji vardır. Yunan bilginlerinin söylediği gibi bunun parçalanamayacağı söylenemez. Atom parçalanabilir. Parçalanınca da öyle büyük bir güç oluşur ki bir anda Bağdat’ın altını üstüne getirebilir. Bu, Allahü Teala’nın kudret nişanıdır.”

 

– İbn-i Sina, kalbin karıncık ve kapakçık sistemini keşfetmiştir. Ayrıca ameliyatta hastaya uyuşturucu ilaç vermek de İbn-i Sina’nın fikridir. Kendisi bağırsak parazitlerinin keşfini de yapmıştır.

 

– Akşamseddin ‘Maddet-ül Hayat’ adlı eserinde, hastalıkların insanlara bir takım küçük ve canlı tohumlar vasıtasıyla geçtiğini söylemiştir ( Pastör’den önce). Pastör ise 400 yıl sonra ‘mikrop’u bulmuştur.

 

– Beyruni, dünyanın kendi ekseni ve güneşin çevresinde döndüğünü Kopernik ve Galile’den 500 yıl kadar önce ‘Kanunu-l Mes’udi Fi’t hey’e ve’n-nücum’ adlı eserinde ilmi açıklamaları ile bahsetmiştir.

 

– İbn-i Heysem çağın en büyük optik alimiydi.

 

– 1395’te Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi kütüphanesi 9 kitaptan oluşuyordu. Bunlardan biri de Razi’ye ait bir tıp kitabıydı. Öyle ki Razi çağının en büyük doktoru sayılıyordu.

 

– 1000 yılında el-Mavsili Bağdat’ta kataraktı içi delik bir iğne yardımıyla emerek tedavi etmeyi başarmıştır. Aynı ameliyet Batı’da 846 yıl sonra başarılabilmiştir.

 

– Yeryüzünde ilk daimi Rasathane Halife Me’mun tarafından devlet merkezi Bağdat’ta olmak 830 yıllarında kurulmuştur.

 

Bunlar yalnızca bir kısmı.

 

Melun imgenin bir parçası dahi zihinlerinizde yer etmişse, çabamız atılması yönünde.

 
Gül Yardımcıoğlu

 

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
4 Yorum yazarları
Ahmet Gönlübolenverturgayömer bağrıyanık Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ömer bağrıyanık
Ziyaretçi
ömer bağrıyanık

Rönesans bile islami ilim adamlarının sayesinde olmuştur.

turgay
Ziyaretçi
turgay

Öte yandan Ünlü Türk-İslam bilgini Beyruni modern aletlere sahip olmadan, dünyanın çapını gerçeğe en yakın bir biçimde hesaplamıştır. Hesap sonucunda dünyanın çapını 6338,8 km olarak bulmuştur. Dünyanın çapı bugün en gelişmiş aletlerle yapılan ölçümler sonucunda 6353,4 km. olarak bulunmuştur. Dünyanın genişlemesini dikkate alırsak kendi zamanında ki hesaplama tam ve eksiksiz olabilir

enver
Ziyaretçi

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM: OKULLARIMIZDA ÖĞRETİLDİĞİ SANILAN HEMEN HEMEN TÜM BİLGİLER 1000 YIL ÖNCESİNDEN MÜSLÜMAN VEYA TÜRK BİLGİNLERİ TARAFINDAN TELİF HAKLARI ALINMIŞ VE GÜNÜMÜZDE DİĞER BİLİM ADAMLARINA IŞIK TUTMAKTA ve sadece çeviri yaparken kendine maal ederek sahiplenen yada öyle sanan fikri cahiller ölmeden önce günah çıkartır gibi ben bu icadı şu veya bu ilim adamından almıştım diyerek sözde özürlerini diler ve rahata ererler (HADİ CANIM)onu sen külahıma anlat
45 YAŞINDAYIM SİZLERE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM BÜTÜN OKUDUKLARINIZI BİR KENARA BIRAKIN ve yazarın adı CUMA VURAL IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR KİTABINI OKUYUN SONRA bıraktığınız kitabı okuyabilecekmisiniz,düşüncelerinizi yazın lütfen bekliyorum..

Ahmet Gönlübol
Ziyaretçi
Ahmet Gönlübol

Yazınızda sözü edilen rakam Dünya’nın yarı-çapıdır.
Güncel yaklaşık ölçümlere göre ekvator ekseni çapı 12756 km dir.
Kaynaklar:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/solar/soldata2.html#c3
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_radius

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →