Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

Tehlikeli Oyunda “B Planı”

Tarafından   /  29 Haziran 2013  /  Yorum yOK

No Gravatar

Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti dönüşünden birkaç gün sonra başlayan gezi parkı olayları yerini daha tehlikelilerine bırakıyor. Bugün Diyarbakır’ın Lice İlçesinde Jandarma Karakolu’nu güçlendirme çalışmalarını protesto eden bir grup köylünün üzerine ateş açıldı. Olay üzerine yapılan ilk belirlemelerde 1 kişi öldü ikisi ağır 10 kişi de yaralandı. Olayların bu aşamaya gelmesinde protestocu grubun şantiyeyi basıp işçilere saldırmaları ve işçilerin kaldıkları konteynerleri yakmaları gösteriliyor.
 
Fakat akla gelen ilk soru şu: Haber kaynaklarında olaya müdahale eden Güvenlik Görevlilerinin havaya ateş açıp biber gazı kullandığı söylenmiş olmasına rağmen bu yaralanma ve ölüm nasıl gerçekleşti? Yine hangi gizli eller olaya dahil oldu?
 
Akla gelen diğer bir soru ise şu:
 
– Kürt vatandaşları kim kışkırtmaya çalışıyor?
 
Şuan İstanbul’da birkaç yerde bazı gruplar “DirenLice” adı altında protestolar gerçekleştiriyor. Peki Kürt vatandaşlarla yapılan uzlaşma sürecine sürekli karşı olduğunu söyleyen bu gruplar ne oldu da Kürt vatandaşların hakkını savunur oldu?
 
– Alevi vatandaşları kim kışkırtmaya çalışıyor?
 
Bir diğer tehlikeli olay ise Dersim’de gerçekleşti. Ellerinde Kalaşnikof silahlar bulunan iki kişi Kanoğlu köyüne giderek çevreye rastgele ateş açtı.
 
Bugün ise yine kimliği belirsiz bir grup şantiye basarak işçi kaçırdı. Dersim’in Pülümür İlçesi Kırklar Köyü yakınlarındaki krom madenini basan silahlı grup, şantiye binası ile 6 aracı yaktıktan sonra yanlarına alıp kaçırdıkları işçileri ormanlık alana götürdükten sonra serbest bıraktı.
 
Olayı gerçekleştirenler henüz belli değil. Jandarma ise bu olayı gerçekleştirenleri bulmak için geniş çaplı araştırma başlattı. Peki ne oldu da durup dururken Alevi vatandaşlarımızın köyü bu tür soru işaretleriyle dolu ve failleri belirsiz bir olaya maruz kaldılar?
 
– Aynı oyunlar fakat bu sefer peş peşe
 
Geçmişte sürekli Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu, Laik-Dindar gibi oyunlarla birbirine düşürülen milletimiz yine birbirine düşürülmeye çalışılıyor. Fakat bu sefer sadece Alevi-Sünni veya sadece Türk-Kürt olayı tek başına kullanılmıyor. Bu sefer bütün damarlarımıza aynı anda basılıp tepki bekleniyor. Çünkü dış güçler şunu artık çok iyi öğrendi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları artık tek bir olayla kışkırtılamayacak kadar tecrübeli ve donanımlı. Bunu Gezi Parkı olaylarından sonra milletin sağduyusundan dolayı anlayan dış güçler hiç gerek kalmayacağını düşündükleri bir “B Planı”nı devreye soktular. Bu plan da artık tek bir olayla kışkırtılamayacak kadar bilinçli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birkaç olayı bir anda sunmak.
 
– 20 takipçili Twitter hesapları kimin elinde?
 
Gerek gezi parkı olayları olsun gerek yaşadığımız bu sıcak olaylar olsun hepsinde dikkatimi çeken şeylerden birisi de 20 takipçi sayısına sahip ve hiçbir inandırıcılığı olmayan Twitter hesapları. Bu hesaplarda yazılanlar sürekli aynı fikre hizmet etmekte ve sürekli halkı kışkırtıcı söylemlerde bulunmakta. Acaba günümüzde etkisi şüphesiz kitlelere yayılabilen bu tür sosyal ağ platformları insan kaynaklı ajan faaliyetlerinden daha mı etkili?
 
– Gezi Parkı olaylarında yakalanan ajanlar ne oldu?
 
Gezi Parkı olaylarının etkisinin sönmeye başladığı günlerde yetkililerin yaptığı açıklamalardan biri de sayıları bin kişiyi bulan yabancı ülke vatandaşı yakalandığı ve tespit edildiğiydi. Her büyük toplumsal olayda ortaya çıkan yabancı istihbarat ajanları muhakkak ki bu bin kişi içerisinde de var. Sayısı aslında hiç önemli değil. Önemli olan bizim ülkemizde bizim toplumsal olayımızın tam ortasında ne aradıkları. Diğer merak ettiğim soru, aralarından yabancı istihbarat ajanı olanlar ve bunların bağlı oldukları ülke ve istihbarat kuruluşları neden açıklanmadı?
 
– Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne gözdağı verenler kim?
 
Üst üste gelen bu olaylar şüphesiz milletimizin yıllardan beri aşina olduğu üzücü hadiselerdir. Bizi birbirimize düşürmeye çalışan bu oyunlara karşı ne kadar bilinçli olur ve sağduyulu davranırsak bu olaylardan fayda sağlamaya çalışan iç ve dış mihrakları da o derece kahretmiş olacağız. Unutmadan Başbakan Erdoğan’ın bugün yaptığı bir konuşmada geçen şu sözü çok dikkatimi çekti. Acaba bu sözlerle hangi güçlere mesaj vermeye çalıştı? İşte o sözler:
 
“Şunu altını çizerek ifade etmek istiyorum, Türkiye, ülkelerden bir ülke değildir. Türkiye, üzerinde operasyon yapılacak, üzerinde ameliyat yapılacak, üzerinde kirli oyunlar denenecek bir ülke de değildir”
 
Ömer Can Talu
29.06.2013
twitter.com/Talu_Can

Gazeteci-Yazar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip  
Bildir

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →