Yazar: 02:07 Bilim, Manşet Haberler, Özel Haber • 10 Yorum

Yeraltı Görüntüleme Uydusu, Diyarbakır’da Kırklar Dağında Tarih Öncesi Yapı Tespit Etti

 

 

Anahtar.tv’nin, özel bir kaynaktan elde ettiği, Airsar Yeraltı Kaynakları Görüntüleme uydusu aracılığıyla çekilmiş fotoğraflar on binlerce yıllık bir sırrı açığa çıkardı.

 

Diyarbakır’da, Dicle Nehri kıyısında, yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde, tarih öncesi dönemlerden kalan bu gizemli yeraltı yapısı, uydudan tespit edildi. Ancak ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığı belli olmayan bu yapının sırrı bölgede yapılacak arkeolojik çalışmalarla netlik kazanacak.

 

Yeraltı Kaynakları Görüntüleme Uydusundan alınan resimleri gören uzmanlar, bu yapıyı “bir anomali” yani anormal bir durum olarak tanımladı.

 

Anahtar.tv’ye görüş belirten uzmanların açıklamaları şöyle:

 

Bu kesinlikle insan yapısı

 

Daha önce Nuh Tufanı konulu araştırmasıyla Türkiye’de gündeme gelen, İstanbul Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Yavuz örnek, “Ben bu resimleri gördükten sonra şu kanaate vardım ki; bu, kesinlikle insan yapısı” diye konuştu. Jeologların daha isabetli açıklamalar yapabileceğini de belirten Örnek, “Konunun iyice anlaşılması için bölgeye gidilmesi gerekir. Bence araştırılması gereken çok ilginç bir konu” diye ekledi.

 

 

Doğal bir oluşum değil

 

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Sabah Yılmaz Şahin, “Burada bir anomali olduğunu görüyoruz. Burası bir bina veya eski bir kalıntı olabilir; gidip değerlendirilmesi lazım, o zaman net bir şey söylenebilir. Ama böyle dikdörtgen şeklinde bir yapının doğal oluşum olabileceğini ben düşünmüyorum. İnsan eliyle yapılmış bir şey olabilir.” dedi.

 

 

Görüntüler insan yapımı olduğunu gösteriyor

 

İstanbul Üniv. Jeoloji Mühendisliği bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Güngör, “Yeraltında jeolojik olarak bu tür bir görüntü olabilir ama son derece dikdörtgen bir şekil olması, insan yapımı olduğunu gösteriyor. Yine de kesin cevap vermek için bölgede bir jeo-radar çalışması yapılması gerekiyor. Bu görüntülere bakarak sadece bunun bir anomali (normal olmayan bir durum) olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

 

geniş açı
Uydu fotoğrafının orta alt kısmında siyah olarak görünen dikdörtgen şekil, uydu sistemi tarafından “unknown” yani tanımlanamayan alan olarak görünüyor. Dicle havzasında, toprak katmanının altında yüzlerce kilometre genişliğinde bir alana yayılmış volkanik bazalt kaya katmanı bulunuyor. Ancak on binlerce yıl önceki dönemlerde lav akıntılarıyla oluşan ve uydu fotoğrafında da mor ve kırmızı rengin farklı tonları şeklide görülen bu katmanın, sadece siyahlığın olduğu kısımda bulunmadığı anlaşılıyor. Bu da dikdörtgen alanda, lavların içeri akmasını engelleyen bir bariyer olduğunu düşündürüyor.

 

yakın plan
Uydu fotoğrafının yakın plan görüntüsü

 

 

 

bilinmeyen kısım
Bölgenin yüzey uydu fotoğrafında, yeraltındaki yapının, nehrin kenarında, nehir seviyesinde olduğu görülüyor.

 

Diyarbakır’da bulunan bölge, yöresel efsanelerde kutsal bir mekân olarak geçiyor. 2009 yılında araştırmacı yazar Hamza Yardımcıoğlu, 430 metre rakımlı (deniz seviyesinden yüksekliği) bu havzanın Kur’an’daki “Cudi” tanımına ve Tevrat’taki “Ararat” (Urartu) tanımına uyduğunu belirterek, Nuh’un gemisinin, höyük görünümlü Kırıklar Dağı tepesinin içinde olduğunu iddia etmişti (Bkz. http://www.haberturk.com/yasam/haber/154988-nuhun-gemisi-diyarbakirda-mi ). Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hud Suresi 44. Ayet tefsirinde, Nuh’un gemisinin oturduğu ‘Cudi’nin Amid’de (Diyarbakır’da) olabileceğine dikkat çekmesi, bu iddiayı güçlendiriyor.

 

Yeraltı tapınağı görünümündeki dikdörtgen alanın içinde ne olduğu, uzmanlar tarafından araştırılmayı bekliyor.

 

Anahtar.tv

 

 

(Visited 1.362 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica