Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

Serhat Ahmet Tan: Yeni Anayasa

Tarafından   /  28 Ağustos 2014  /  10 Yorum

No Gravatar

 

 

AKP’de yeni genel başkan belli oldu.

 
Ahmet Davutoğlu…

 
Aynı zamanda yeni başbakanımız.

 
Fakat!

 
Yeni anayasa maalesef ona nasip olmayacak.

 
Bu konuyu daha önce yazmıştım. O günlerde umutla Anayasa Komisyonu, görüşme üzerine görüşme yapıyordu. Başbakan 1 sene süre vermişti.

 
Ne oldu?

 
Hiç!

 
Şöyle demiştim: “Maalesef bekleyeceksiniz. Hicri 1437 yani 2017 sonuna kadar. Ancak o zaman yeni anayasa referanduma sunulacak. Bu tarih aynı zamanda Kuzey Irak’ın ülkemizin belki de bir parçası olarak resmen kabul edildiği olağanüstü bir tarih olacak…”

 
Yine söylüyorum “Allah bilir ama böyle olacak.”

 
Bu durumda Davutoğlu’nun 2015 seçimlerine kadar kısacık bir dönem başbakan olarak kalabileceği anlaşılıyor.

 
Parti genel başkanlığı içinse benim favorim Abdullah Gül’dür. Tabii ki parti genel başkanlığından sonra başbakanlık da Gül’ün olacak. Takdir edersiniz ki Gül, “Ben varım” dediğinde karşısında kimse duramaz.

 

 

Benim kesine yakın tahminim seçimlere Abdullah Gül ile girilecek. Yaşayıp göreceğiz…

 

Paralel yapıyla mücadele içinse Davutoğlu kesinlikle en doğru isimdir. Ve özellikle sırf bu iş için tercih edilmiş gibi görünüyor.

 
Bu geçici dönem inşallah hasarsız olarak atlatılır. Ben bu konuda aslında endişeliyim. Çünkü Davutoğlu muhalefetin tam da istediği gibi yıpratılabilecek bir figürdür. Performans göstereyim, ayakta kalayım derken bazı önemli hatalar yapması da pek ala mümkündür.

 
Abdullah Gül’ün ise böyle bir zorunluluğu yok. Çok rahat. İktidar yıpranması denilen olay Davutoğlu’nu yıpratırken, Gül’ün eli bu konuda çok rahat olacak.

 
Dış politikada bunca ironi mevcutken, muhalefet gece gündüz Allah’a yalvarmış olmalı ki dualarına cevap olumlu gelmiş.

 

 

Benim tahminim Davutoğlu çok yıpranacak. Hem de çok kısa bir zamanda…

 

Akp ise bu kadar kısa bir sürede kurumsal olabilir mi bilemiyorum. Davutoğlu’yla ise böyle bir kurumsallık ufukta hiç görünmüyor. Ben göremiyorum…

 

Davutoğlu AKP’nin önünü açar mı? Yoksa tıkar mı?

 

 

Allah ömür verirse hep beraber göreceğiz.

 
Tekrar hayırlı olsun.

 

Serhat Ahmet Tan

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
8 Yorum yazarları
OsmansalihLütfiCihanEmre Başpınar Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yavuz ornek
Ziyaretçi
yavuz ornek

Zannetmiyorum. Gül gözden uzaklaştıkça gözden de düşecektir kanaatindeyim. Ayrıca son günlerdeki bazı açıklamaları kendisini çok yıpratmıştır. Yeni cumhurbaşkanı istemedikçe Gül artık bir yere gelemez. sizce niçin istesin. Öyle bir gerekçesi olabilir mi. davudoğluna gelince ipler erdoganın elinde olacağı için yıpranabilir. gözden düşer o da bunu biliyor zaten. Gül ancak ve yalnız dış güçlerin erdoğana yapacakları dayanılmaz baskılardan sonra partide genel başkan olur. yoksa o defter çoktan kapandı.

secretkey
Ziyaretçi
secretkey

SELAMLAR SAYGILAR HOCAM bende sanmıyorum gül dönemi kapandı gibime geliyor daa Erdoğan bence bir dönem daha görevini devam ettirmeliydi ama 10 yılda erken yoruldu ,reisi cumhur olmayı seçti,zat-ı şahaneleri oturan cumhur başkanı olmayacağını söylemişti bakalım göreceğiz ,ne kadar israilin emirlerini uygulayacak ,yada son çıkışa kulak verebilecek miiiiiiiiiiiiiiiiiiii aca baaaaaaaaaa??bir çok danışıklı dövüşler var ,emir eri ramazanlar da var ,artık bu yaşanan hadiselerden sonra parti tutmamaya karar verdim geriden izliyorum ve dua ediyorum sadece,devletimiz meğerse resmen Yahudi devletiymiş de ayakta uyutuluyormuşuz ,israilden sonra ikinci devlet neresi sizce ?neyse biz bunlarında üzerine bir bardak sovuk suyumuzu içer paşa paşa sömürülmeye devam ederiz… Devamını Oku »

Emrah Kurt
Ziyaretçi
Emrah Kurt

Her zamanki gibi yandaşlıkta sınır tanımıyorsun Serhat Tan ama hatırlatayım; yandaşlar AKP demez; AK Parti der. Yoksa seni de paralelcilikle suçlar. Malum, dün dost dediklerini bugün satan bu malum zat, bugün dost dediklerini yarın ne yapmaz?

Emre Başpınar
Ziyaretçi
Emre Başpınar

Doğrusunu Allah bilir ama Abdullah Gül’ün geri dönebileceğini gösteren, hele hele lider olarak dönebileceğini gösteren herhangi bir ibare yok. Ayrıca Ahmet Davutoğlu velev ki ayrıldı partide başka işlevsel adam mı yok. En az 5 adam sayarım Abdullah Gül’den daha davasına sağdık ve kararlı. Daha bilgili ve cesur. Serhat Bey’in bu yazısı beni çok şaşırttı. Denge diye bir şey insanlar mevzu bahis olduğunda söz konusu değildir. Bu kanun sadece Allah’ın sırlarından birisidir. Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı döneminde bu çılgınlığa girişti ve siyaset dışı kaldı. Derecesi değişecek şekilde ya beyazdan yanasınızdır ya da siyahtan. Beyaz taraftayken siyaha yaklaşmak sizin kirlenmeniz demektir. Abdullah Bey… Devamını Oku »

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Hernekadar üstadın kitaplarını okumuş biri olarak onu takdir etsemde, bende ilk zamanlar çok büyük etkiler bırakmış olsada,yere göğe sığdıramamış biri olarak onu,ilgili herkese anlatmaya çalışıp gereken uyarıları aynen ulaştırmaya çalışmış olsam dahi ; artık o günler çoktan geçti maalesef ! Artık SAT’ın yorumlarına fazla güvenmiyorum eskisi gibi.Bende büyük hayal kırıklığı bıraktı.Elbette kendisi veliyullah bir zat değil,her şeyi bilecek diye bişey yok.Ama kitaplarını öyle bir ciddilikle ve uslüple yazmış ki bizde fazlasıyla etkiler bırakmış.Lakin geçti borun pazarı artık.Hatta kendisi yaptığımız ufak tefek eleştiriler karşısında,eğer dediğiniz gibiyse ben bu kitapları piyasadan toplarım demiş olmasına rağmen ,şu anki sonuçlar karşısında,bir çok sonuç ile… Devamını Oku »

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Hani nooldu sayın Gül aday olacaktı (olmadı)…olmayada niyeti yok besbelli mucize olmazsa…Davutoğlu’nu da yıpratabilen bir babayigit çikmadı halihazırda.Çıkmasınıda istemeyiz vesselam…lakin dünyadaki gidişat hepimizi endişelendirdigi gibi,onlarıda tasalandırıyor.Bu yüzden bir hata yaparlarmı bilmem,inş yapmazlar !

Lütfi
Ziyaretçi
Lütfi

Yorumlara bakınca bu insanların sizin bilgi ve donanımınıza sahip olmadığı halde yorumlarının ne kadar isabetli olduğu, o ölçüde de Sayın SAT sizin öngörü veya gelecek konusunda yorumlarınız ne kadar isabetsiz olduğu ortaya çıkıyor. Kitaplarınızı ben de ilgi ile okuyanlardanım. Lütfen yorum yaparken gerçek ve hakikat dışı yorumlarınızın bağdat tan döneceğini unutmayın. Okuyucularınız inanın boş değiller. Sizinde bildiğiniz üzere bu millet aziz bir millet. Üzerindeki tüm oyunları, yönlendirmeleri ve hain tuzakları bozacaktır. Siyasi algı operasyonu yapmak sizi yıpratır, inandırıcılığınızı ortadan kaldırır. Sorular geri dönmeye başlar. Acaba SAT da bir algı operasyonu mu diye sorarlar. Çok şey bildiğiniz konusunda hiç şüphemiz yok.… Devamını Oku »

salih
Ziyaretçi
salih

yorum yapan arkadaşlarımızın yazılarını update etmeleri gerekir .:) kınayıcıların kınamalarında kormayız inananlara da şefkatliyiz.

Osman
Üye
Osman

Es tv deki programa neoldu

Osman
Üye
Osman

Chp nin derdi halk malk değil anayasa değişirse zamanında osmanlıyı yıkarak kurdukları düzenin elden gideceğini çok iyi biliyorlar. O yüzden var gücüyle her yerden fitne üretiyorlar. Ve başkanlık yüzünden kolay kolay artık bu ülkede iktidar olamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Bu gün atıfta bulundukları bütün suçlamaları zamanında hiç kimseye sormadan devrim diye zorla yapmadılarmı şimdi ise artık azınlık olan bu zümre halkın %90 nını yönetemeyecek bütün dertleri bu yıllardır milleti Atatürk maskesine gizlenip iyi kazıkladılar bu gün maskeleri bir bir düşüyor.

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →