Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Analiz  >  Güncel Yazı

Bir halk kahramanı “KAZIKLI” Voyvoda!

Tarafından   /  03 Ekim 2014  /  2 Yorum

No Gravatar

Bu yazımda tarihte kendisine birçok sıfat yakıştırılmış 3. Vlad’ı konu edinen ve bugün(03.10.2014) gösterime girdiği için izleme fırsatı bulduğum “Dracula: Başlangıç” filminden bahsedeceğim.
 
Evet doğru hatırladınız! Kendisi nam-ı diğer “Kazıklı Voyvoda”dır. “Vampir Vlad” olarak da tanınır. Kendisine yakıştırılan tüm sıfatları haketmesinin yanında binlerce Türk ve Bulgar’ı kazıklara geçirdiğiyle övünür.
 
Bugün izlediğim filmde ise “Kazıklı Vlad” ve Sultan II. Mehmet’in savaşı anlatılırken, eleştirilerimi bir yerden sonra not etmeyi bıraktım. Çünkü tarihi gerçeklerle bir miktar kurgunun ele alınacağını düşündüğüm filmde bir süre sonra anladım ki örnek alınanlar sadece şahıs isimleri. Bunun haricinde kalan kısımlar ise adeta bir şamata!
 
Film, Osmanlı Devleti’nin devşirme sistemini ağır şekilde eleştirerek başladı. Şahsi olarak devşirme sisteminin faydalı olduğunu düşünsem de bunun günümüz tarihçileri arasında bile hala tartışıldığını gördüğüm için buna girmek istemiyorum. Lakin beni görsel olarak tatmin eden film, tarihten tamamen koparak Kazıklı Vlad’ı halkı için vampir olmuş bir kahramana çevirdi.
 
Türk’lerin her zamanki gibi yamyam olarak gösterildiği filmin sonunda ise Sultan II. Mehmet, Kazıklı Vlad tarafından öldürülüyor ve günümüze kadar yaşayan bir kahraman kazıklı vampir olarak kalıyor. Beni asıl şaşırtan filmin sonunda tamamen tarihin içine ederek Vlad’ın Fatih’i öldürmesi değil de vermeye çalıştıkları mesaj oldu.
 
III. Vlad’ın günümüzde hala yaşıyor olarak gösterilmesi çok açık şekilde, “Evet belki Vlad yaşamıyor, fakat onun fikirleri hala devam ediyor.” anlamına gelmektedir.
 
Filmi, tarihten bi-haber izleyenlerin karşılaşacağı durum ise: “Arkadaş şimdi binlerce masum insanı Kilometrelerce uzunlukta kazıklara oturtup kanlarını şarap fıçılarından içen Vlad mı yamyam yoksa biz Türkler mi anlamadım” olacaktır.
 
Toparlamak gerekirse sinema dünyası öyle bir mecra ki yamyamlığı, caniliği dünya tarihçileri tarafından kabul edilip tescillenmiş insanları bile masum bir “halk kahramanı” haline getirebilmektedir.
 
Not: “Yahu alt üstü bir film, buna kurgu gözüyle bak!” diyenlere sesleniyorum, bu ve benzeri filmleri, dizileri büyük-küçük, bilinçli-bilinçsiz birçok insan izliyor. Bir etkisi olmaz demeyin! Batı dünyasında “İslamofobi”nin yerleşmesinin asıl müsebbibi “Hollywood” değil miydi?
 
 
Ömer Can Talu
https://twitter.com/Talu_Can
 

Kazıklı Voyvoda

Kazıklı Voyvoda

Gazeteci-Yazar

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
burak başarırCihan Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Önemli olan Holywood’un ne çektiği değil,onu kimlerin yönlendirdiğidir.Tarihi bilmeyen biri bile bu filmi seyrettikten sonra,merakı uyanarak konuyu araştırmaya başlayacaktır büyük ihtimalle.Kimin yenilip kimin yendiğini öğrenecektir elbet.

burak başarır
Ziyaretçi
burak başarır

kazıklı voyvoda fatih sultan mehmetin okul arkadaşıydı aynı zamanda.ayrıca bir çok savaşta osmanlıya yardım etmişti.ama dracula flan komedi.efsane yaratmak.

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →