Yazar: 18:10 Bilim, Köşe Yazıları, Manşet Haberler • 5 Yorum

Yusuf Suresi Ve 12 Gezegen

 

Hz. Yusuf, rüyasında 11 gezegenin, güneşin ve ayın kendisine secde ettiği görmüş ve bunu babasına anlatmıştı. Babası Hz. Yakup o rüyanın gelecekte geçekleşecek bir olayı anlattığını fark etti ve oğluna, bu rüyayı gizli tutmasını tembihledi. Yusuf suresinin sonunda bu rüyanın ne anlama geldiğini anlıyoruz. Hz. Yusuf yüksek bir makamdayken, kardeşleri, babası ve annesi, saygı ile onun huzuruna çıkıyor ve rüya bu olaya işaret ediyordu. Kardeşleri gezegenlerle, babası güneşle, annesi de ayla temsil edilmişti.

 

O rüyadaki 11 gezegen, Yusuf suresinin 4. ayetinde “ehade aşera kevkebe” olarak geçer. Ne var ki hemen hemen bütün meallerde “kevkeb” kelimesi “yıldız” diye tercüme edilmiştir. Ama “kevkeb” çok açık şekilde gezegen demektir. Yıldız olsaydı ayette “necm” ifadesi geçerdi, kaldı ki farklı birçok ayette “necm” ifadesi kullanılmıştır. Hatta “Necm” adında bir sure bile vardır. Ama bu ayette özellikle “gezegen” kelimesinin kullanılması boşuna olmasa gerektir. İlahiyatçıların gezegen kelimesini kullanmak istememelerinin sebebi, muhtemelen bilim adamlarının Güneş sisteminde tespit ettiği gezegen sayısıyla (yakın zamana kadar 9), ayetteki gezegen sayısının farklı olmasıdır. Bu ayete göre 12 gezegen vardır. Çünkü Hz. Yusuf’un 11 kardeşi 11 gezegeni temsil ediyorsa, kendisi de 12. gezegeni temsil eder. Hz. Yakub’un Güneş ile sembolize edilmesi de bu gezegenlerin Güneş sistemindeki gezegenler olduğunu gösterir.

 

Bilim adamlarının henüz tespit edemediği, Güneş sistemine ait başka gezegenlerin varlığına bu ayet işaret eder. Modern astronomi Plüton gezegenini bile daha 1930 yılında tespit etti. Geçtiğimiz yıllarda da güneş sistemine ait “Eris” ve “Makemake” gibi bazı gezegenler tespit edildi ama bunlar küçük cisimler oldukları için “adlarına gezegen denir mi, denmez mi” gibi tartışmalar yaşandı. Sonunda “cüce gezegen” deyip işin içinden çıktılar. Hatta yine geçtiğimiz yıllarda “Plüton gezegen midir, değil midir” tartışmalarının ardından, Plüton’u gezegen listesinden çıkardırlar, sonra ona da cüce gezegen deyip listeye tekrar dâhil ettiler. Bu tartışmalar bir yana eski toplumlar, bizim sahip olmadığımız astronomi bilgilerine sahiptiler. Bunun örneklerinden biri Sümerlilerde karşımıza çıkıyor.

 

12 gezegen

Şu anda Berlin’de Vorderasiatisches müzesindeki bu Sümer mührü güneşi ve etrafındaki 12 gezegeni resmediyor. Yalnız, gezegenlerden bir tanesi güneşin çok uzağında. Bazı Sümer araştırmacılarına göre eliptik bir yörüngeye sahip ve Güneş etrafındaki dönüş süre 3600 yıl olan Marduk adında bir gezegene dair bilgiler, Sümer kayıtları ile günümüze ulaşıyor. Eğer bu iddia doğruysa, Yusuf suresi ile garip bir paralellik söz konusudur. Çünkü Hz. Yusuf, babası Hz. Yakup’tan yani güneşten epeyce uzaklaşmıştı ve yıllarca da uzak kaldı. Kenan diyarından ta Mısır’a gitmişti ve kardeşleri onu unutmuştu. Ama en nihayetinde Hz. Yusuf, Güneş sistemiyle tekrar kavuşmuştu. Eğer Sümerlilerin bahsettiği bu gezegenle ilgili bilgiler doğruysa; Yusuf suresindeki sembolizm, göksel yapbozun eksik bir parçasını dolduruyor gibi görünür.

 

Acaba bu paralellikler bir tesadüf olabilir mi? Tabii ki doğrusunu Allah bilir.

 

Hamza Yardımcıoğlu

 

(Visited 1.802 times, 2 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica