Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Bilim  >  Güncel Yazı

Yusuf Suresi Ve 12 Gezegen

Tarafından   /  06 Şubat 2015  /  5 Yorum

No Gravatar

 

Hz. Yusuf, rüyasında 11 gezegenin, güneşin ve ayın kendisine secde ettiği görmüş ve bunu babasına anlatmıştı. Babası Hz. Yakup o rüyanın gelecekte geçekleşecek bir olayı anlattığını fark etti ve oğluna, bu rüyayı gizli tutmasını tembihledi. Yusuf suresinin sonunda bu rüyanın ne anlama geldiğini anlıyoruz. Hz. Yusuf yüksek bir makamdayken, kardeşleri, babası ve annesi, saygı ile onun huzuruna çıkıyor ve rüya bu olaya işaret ediyordu. Kardeşleri gezegenlerle, babası güneşle, annesi de ayla temsil edilmişti.

 

O rüyadaki 11 gezegen, Yusuf suresinin 4. ayetinde “ehade aşera kevkebe” olarak geçer. Ne var ki hemen hemen bütün meallerde “kevkeb” kelimesi “yıldız” diye tercüme edilmiştir. Ama “kevkeb” çok açık şekilde gezegen demektir. Yıldız olsaydı ayette “necm” ifadesi geçerdi, kaldı ki farklı birçok ayette “necm” ifadesi kullanılmıştır. Hatta “Necm” adında bir sure bile vardır. Ama bu ayette özellikle “gezegen” kelimesinin kullanılması boşuna olmasa gerektir. İlahiyatçıların gezegen kelimesini kullanmak istememelerinin sebebi, muhtemelen bilim adamlarının Güneş sisteminde tespit ettiği gezegen sayısıyla (yakın zamana kadar 9), ayetteki gezegen sayısının farklı olmasıdır. Bu ayete göre 12 gezegen vardır. Çünkü Hz. Yusuf’un 11 kardeşi 11 gezegeni temsil ediyorsa, kendisi de 12. gezegeni temsil eder. Hz. Yakub’un Güneş ile sembolize edilmesi de bu gezegenlerin Güneş sistemindeki gezegenler olduğunu gösterir.

 

Bilim adamlarının henüz tespit edemediği, Güneş sistemine ait başka gezegenlerin varlığına bu ayet işaret eder. Modern astronomi Plüton gezegenini bile daha 1930 yılında tespit etti. Geçtiğimiz yıllarda da güneş sistemine ait “Eris” ve “Makemake” gibi bazı gezegenler tespit edildi ama bunlar küçük cisimler oldukları için “adlarına gezegen denir mi, denmez mi” gibi tartışmalar yaşandı. Sonunda “cüce gezegen” deyip işin içinden çıktılar. Hatta yine geçtiğimiz yıllarda “Plüton gezegen midir, değil midir” tartışmalarının ardından, Plüton’u gezegen listesinden çıkardırlar, sonra ona da cüce gezegen deyip listeye tekrar dâhil ettiler. Bu tartışmalar bir yana eski toplumlar, bizim sahip olmadığımız astronomi bilgilerine sahiptiler. Bunun örneklerinden biri Sümerlilerde karşımıza çıkıyor.

 

12 gezegen

Şu anda Berlin’de Vorderasiatisches müzesindeki bu Sümer mührü güneşi ve etrafındaki 12 gezegeni resmediyor. Yalnız, gezegenlerden bir tanesi güneşin çok uzağında. Bazı Sümer araştırmacılarına göre eliptik bir yörüngeye sahip ve Güneş etrafındaki dönüş süre 3600 yıl olan Marduk adında bir gezegene dair bilgiler, Sümer kayıtları ile günümüze ulaşıyor. Eğer bu iddia doğruysa, Yusuf suresi ile garip bir paralellik söz konusudur. Çünkü Hz. Yusuf, babası Hz. Yakup’tan yani güneşten epeyce uzaklaşmıştı ve yıllarca da uzak kaldı. Kenan diyarından ta Mısır’a gitmişti ve kardeşleri onu unutmuştu. Ama en nihayetinde Hz. Yusuf, Güneş sistemiyle tekrar kavuşmuştu. Eğer Sümerlilerin bahsettiği bu gezegenle ilgili bilgiler doğruysa; Yusuf suresindeki sembolizm, göksel yapbozun eksik bir parçasını dolduruyor gibi görünür.

 

Acaba bu paralellikler bir tesadüf olabilir mi? Tabii ki doğrusunu Allah bilir.

 

Hamza Yardımcıoğlu

 

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
5 Yorum yazarları
Osmanihsan coşkunsecret_keyisim önemsizemre Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
emre
Ziyaretçi
emre

yazıyla ilgili programınız izledim sizin ve diğer sunucu arkadaşın bazı çıkarımları çok hoşuma gidiyor ama bazen zorlama yorumlar yapılıyor mesela bu programda hz yusufun annesinin yakup aleyhisselama genetik olarak daha yakın olduğu ısrarla vurgulandı hatta islami kaynaklarda hz yusufun annesi ile diğer kardeşlerin annesi kızkardeştirler bu tip hassas meselelerde teori üretmek için olmayan durumlardan yorum üretilmesi doğru değildir. hz ibrahimin karısına kardeşim demesi meselesine gelince de islam şeriatının bugünkü hali (yani Efendimize gelen hali) nde bile bazı yalanlara müsaade var ( karı koca arasını düzeltmek vs. gibi ) peygamber yalan söylemez gibi kısıtlı bir yorumdan hz ibrahimin eşiyle kardeş olduğu… Devamını Oku »

isim önemsiz
Ziyaretçi
isim önemsiz

12 gezegen olsa ne olur olmasa ne olur ! ?

program güncel gündemle başlıyor ve sonra ta tarihi bile tam belli olmayan bir kıssanın yorumlanması konusuna gidiliyor, bende yusuf konusundan mehdi konusuna geçilecek diye programı izledim ( daha önceki bir programınızdaki konuk 2019 yılı itibariyle küresel doğumaya bağlı dünya çapında kısmi bir kıtlığın haberini açık açık söyledi )

bu açıdan yusuf kıssasındaki bolluk ve kıtlık zamanı ve sonrası adaletli kral anlamıyla ben bunu mehdi sürecinin bir müjdecisi olarak görüyorum ! tabi bu mehdi hadislerinin yoruma açık olması yüzünden orta-doğu da insan eliyle kurgulana bilinecek durumlarından farkındayız

secret_key
Ziyaretçi
secret_key

Plütondan gelen haberler sümerlileri doğrular nitelikte,hz yusufun ruyasindaki semboller gezegenler arası iletişimi ve yusufu peygamber olarak kabul etmelerini ve boyut kapısından ziyaret etmelerini ve hiyeroglifler yada yazıtlarla imzalarını atmış olabilirler,göklerde ve yerdekilerin secde ettikleri ayetle sabit ve biliyoruzki nasa bize herşeyi sansürleyerek sunuyor,çünki sürekli geldiklerini bilmemizi istemiyorlar işlerine gelmez bu durum,sufli varlıklar tarafından ihata edildiklerinden insanların bunu öğrenmesini istemezler cismani bedenler kullanırlar her beden değişiminde cisim farklılaşır ama içindeki asla değişmez açık olanlar bunu görebiliyorlar ürpertici olsada onlar ikinci kat semadan yukarıya çıkamazlar,cin suresinde bu bahs detayli anlatıyor,keza nasa ikinci kat semayıda kanıtlamış durumda,hasılı kelam hep böylemiydi öylemiydi demek ademogullarının… Devamını Oku »

ihsan coşkun
Ziyaretçi
ihsan coşkun

Yusuf a.s ‘ı dünya kabul etsek onu kıskanmayan tek kardeşi Bünyamin için, içinde yaşanılabilir bir başka gezegen diyebilir miyiz?

Osman
Üye
Osman

S.aleyküm Kuran’da bahsedilen yecüc ve mecüc hadisesinin bu 12. gezegenle bir ilgisi olabilirmi çünki zülkarneyn seddi tam yapacakken bekleyip en yakın ve endoğru anı beklemiştir yani zülkarneynin seyahatlerinden biri bu 12. gezegenin binlerce yıl sonra güneş sisteminde yörüngeye girip dünyaya en yakın pozisyonda olduğu bir zamanda gerçekleşmiş olabilirmi

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →