Yükleniyor...
Buradasınız:  Anasayfa  >  Bilim  >  Güncel Yazı

DİYARBAKIR SURLARINDAKİ ŞİFRELİ RESİMLER

Tarafından   /  30 Temmuz 2015  /  6 Yorum

No Gravatar

Binlerce yıllık tarihe sahip Diyarbakır şehri, surları ve mimari yapılarındaki sembolizmle kadim geçmişin bilgilerin günümüze taşır.  O sembolizmi barındıran yapılardan biri de meşhur Ulu Camii’dir. Bu mekân 639 yılında, şehrin Müslümanların eline geçmesinden önce, Martoma adında bir kiliseymiş. Daha öncesi ise bilinmiyor.

ulu cami kapı

Ulu Camii’nin kapısının sağında ve solunda, Diyarbakır şehriyle özdeşleşmiş bir figür bulunur. Bu figürün anlamı bu güne kadar çözülememiş fakat çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Bu figürde boğanın sırtına çıkmış, onu çökertip mağlup eden bir aslan görünmektedir. Bugüne kadar hep boğa ile aslanın mücadelesi olarak yorumlanan bu kabartmanın aslında göksel bir bilgiye işaret ettiği, incelendiğinde kolayca anlaşılmaktadır.

 

alan boğa

Resimdeki boğa, Taurus yani Boğa takımyıldızıdır, aslan ise Leo yani Aslan takımyıldızıdır. Kadim çağlardan günümüze gelen astrolojide; Boğa burcu, dünyevi olan bahar mevsiminin hâkimidir, Aslan ise hasat zamanı olan yaz mevsiminin. Artık olgunluk, erginlik ve ölüm gelmiştir ve ekinler biçilecektir.

 

Bu tespiti yaptıktan sonra, bu figürü oraya işleyen insanların yani o kültürün, şehrin başka bir yerine de muhakkak Akrep ve Kova sembolizmini işlemiş olması gerekir diye düşünüyoruz ve onu aramaya koyuluyoruz. Çünkü Akrep sonbaharın, Kova ise kışın hâkimidir. İlkbahar ve yaz Ulucamii’de sembolize edildiğine göre, onlar da başka bir yerde olmalıdır.

 

Akrep takımyıldızının sembolü akrep, Kova takımyıldızının sembolü ise kovası olan bir insandır. Diyarbakır surlarında, üzerinde Eyyubilerden kalma bir kitabe bulunan Akrep Burcu’nun taşlarından birinde aşağıdaki kabartmaya rastlıyoruz. Bir kovanın içinde, bir adam, elindeki ölü akrebi kuyruğundan tutmuş, baş aşağı sarkıtmaktadır. Bu adam Kova takımyıldızının, yani kış mevsiminin sembolüdür. Elinde tuttuğu ölü akrep ise sonbahardır.

 

 

akrep
Kova ve Akrep Takımyıldızları, sonbahardan kışa geçiş

 

Aradığımız sembolizmi tam da beklediğimiz gibi bulmuşken, Yedi Kardeş burcu bize, asırlardır saklı kalmış başka bir sırrı daha ifşa ediyor.

 

 

yedi kardeş
Yedi Kardeş Burcu

 

 

Bu burcun üzerindeki çift başlı kartal figürü, yani Roma’nın sembolü Phoenix kuşu, diğer bir deyişle Anka kuşu da açık şekilde göksel bir bilgiye dikkat çekiyor. Adını savaşçı bir kuştan alan Phoneix veya Anka takımyıldızına.

 

anka takımyıldızı

Yedi yıldız ile temsil edilen Phoneix takımyıldızı

 

Yedi savaşçı kardeş, bu burcun efsanesinde de karşımıza çıkıyor ve bir savaşta, bu burcu canları pahasına korurken öldüklerini öğreniyoruz.

 

Phoneix’in dünyanın Güney yarımküresine bakan bir konumda olması; Kuzey yarımkürede yaz iken, Güney’de kış olması, acaba Akrep ile Kova tasvirinin buraya yerleştirilme sebebi olabilir mi diye düşünüyoruz.

 

Kadim toplumların göksel bilgisinin, onların hayatlarında önemli bir yeri vardı. Bugün başımızı kaldırıp gökyüzüne bakmak bile çoğumuzun aklına gelmiyor. “İlmü’n-Nücum” yani yıldız ilmi, bizim toplumumuzda eskiden önemliydi ama yüz yıllık bir kesintiye uğradı. Bilen gözlerle bakılırsa, daha kim bilir ne gizemler bize sırrını ifşa edecektir!

 

Hamza Yardımcıoğlu
Anahtar.tv

 

 

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
5 Yorum yazarları
TurcMehmet OğuzOrhunismail erdoğanyüksel kara Son yorum yazarları
  Takip  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yüksel kara
Ziyaretçi

Bizim toplumumuz derken …. Türk toplumumu demek istiyorsunuz ?Hamza Bey.

yüksel kara
Ziyaretçi

Binlerce yıl evvel ilk olarak Türkler tarafından kullanılan bir senbol olduğunu biliyorum çift başlı kartal figürünün….kartalın bir başı erkeği ,öbür başı dişiyi simgeliyor….Ayrıca O.Sinanoğlu’nun kitabında zümrüdü anka kuşundan bahseder Türklerin kullandığı bir simgedir diye..Saygılar.

Turc
Ziyaretçi
Turc

ona ne şüphe? tanrı hariç her şeyi biz yarattık,ürettik, her şey bize aittir. ilk insan bile türk, ilk sembol türk her şey bizim neden şüpheli konuşuyorsun

ismail erdoğan
Ziyaretçi
ismail erdoğan

selçuklu kartalını da hemen roma kartalı yapmışsın ya başka diyecek bir şey kalmamış

Orhun
Ziyaretçi
Orhun

Herkesin bir plani vardir ama gercek olan ve gerceklesecek olan süphesiz ALLAHIN planidir.

Mehmet Oğuz
Ziyaretçi
Mehmet Oğuz

Hamza abi Yaresanilerin (Ehli Hakk) Yaratılış destanına bakmanızı tavsiye ediyorum…. Avesta Yayınları Yazar M.Reza Hamzeh’ee…

Bunlar da ilgini çekebilir

Yüzde 10 “Ses Kes”

Devamını Oku →