Yazar: 01:43 Anahtarcı Yazıları • Bir Yorum

CHP’de Başkanlık Yarışı

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde CHP’nin aldığı oy oranında anlamlı bir değişiklik ortaya çıkmadı. Bazı kesimlerde bu bir başarı kabul edilirken bazı yazarlar ve parti içi muhalifler ise bunun bir başarı olmadığını vurguladı. Tüm bu yaşananların ardından CHP’de Ocak /2016’ da seçimli bir genel kurul yapılması gündemde. Yine basına yansıdığı kadarıyla, Umut Oran, Mustafa Balbay ve Muharrem İnce mevcut Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı başkanlık yarışına katılacaklar.
 
Muharrem İnce bu yarışa 2014 yılı genel kurulunda da katılmış ve ezici bir farkla yarışı kaybetmişti. Ama yinede Muharrem İnce’nin CHP için çok önemli bir yüz olduğunu vurgulamakta yarar var. Bu güne kadar yaptığı Meclis konuşmalarında halk tarafından büyük beğeni toplamıştır. Konuşmaları sosyal medyada defalarca paylaşılmış, bölünme, dışlanmışlık gibi konulardaki karşı duruşları hafızalara yer etmiştir. Çok uzun zamandır parti içinde yer alması ve 2002 seçimlerinden beri milletvekili olmasının onu siyaseten tecrübeli hale getirdiği de rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca seçim bölgesi Yalova’da partisi için ev ev, sokak sokak gezerek oy toplamasıyla partisine gönülden bağlılığını ispat etmektedir. Halkla aynı dili konuşmakta usta olduğunu da vurgulamadan geçemeyeceğim. Sosyal medya hesabında iki milyona yakın takipçisinin olması da bunun bir kanıtı.
 
Umut Oran da bu yarışa katılan siyasi isimlerden bir tanesi. İş yaşamında dikkat çeken başarılara sahiptir. İş hayatı boyunca çeşitli sosyal projelerde görev almış ve meslek örgütlerinde yönetici kadrolarda görev yapmıştır. İş yaşamının sorunlarını yakından takip etmekte ve çözüm yoları aramaktadır. Parti içinde daha önceki seçimlerde hatırı sayılır bir oy potansiyeline ulaşmıştır. Bu seçimlerde genel başkanlığa aday olmuş ve bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ nu şimdiden aday ilan etmiştir. Seçim çalışmalarına şimdiden başlamayı taahhüt etmektedir. Umut Oran’nın bu seçimi kazanması CHP için çok önemli bir adımdır. Çünkü yaklaşık dört yıl sonra yapılacak seçimlere bir belirsizlik içinde gidilmesi yerine aday belirleyerek katılınacak olunması çok büyük bir öngörüdür ve çalışmak içinde yeterince zaman vardır. Umut Oran milletvekili seçilmesiyle birlikte ticari hayatını sona erdirmiş olup bu sayede CHP’nin üzerinde sıklıkla vurgu yaptığı siyasi etik konusunda örnek bir adım atmıştır. Ancak tüm bunların CHP seçmeninde nasıl bir karşılık bulacağı belirsizdir.
 
Kuşkusuz bu yarış içinde ki adaylardan üzerinde durulması en gerekli kişi Mustafa Balbay’dır. Geçmiş siyasi tarihimize bakıldığında pek çok önemli ismin cezaevi tecrübesi olmuştur. Çeşitli dönemlerde yasaklanmış tutuklanmış siyasiler ülkemizde Bakanlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevleri üstlenmişlerdir. Mustafa Balbay‘ın adaylığı bana bunları hatırlattı. Acaba bu gelenek devam edecek mi diye sormadan edemedim. Mustafa Balbay diğer adaylarla kıyaslandığında entelektüel bakış açısı, bilgi birikimi ve kültür gibi kulvarda açık ara önde olan bir isim. Sayısız köşe yazısına ve kitaba imzasını atmıştır. Kendisini takip eden ciddi bir okur kitlesine sahip.
 
Tabiki tüm seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de iktidara karşı yarışmak zor olacaktır. Ayrıca tüm bunların yanında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bu süreçte çok sakin ve yapıcı bir tutum takınmıştır. Bu tutumuyla parti içi demokrasinin işlediği algısını pekiştirmiş ve elini güçlendirmiştir. Adı geçen hiçbir adayla karşı basın önünde kavgaya tutuşmamış aksine tüm beyefendiliğiyle adayları sahiplenmiştir. Zaten Genel Başkan bu tutumunu 2014 genel kurulunda göstermiş yarış sonunda Muharrem İnce ile ele tutuşarak birlik ve beraberlik mesajını vermişti. Yine bu yarışta Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendiren diğer bir unsurda aday sayısının fazla olmasıdır. Bu kadar çok sayıda aday olması ise seçimde alınacak muhalif oyların bölüneceği anlamına gelmektedir. Ayrıca muhalif cephenin bunu aşmak için ise Eski Genel Başkan Deniz Baykal’dan arabuluculuk, ortak aday gibi formüllerle destek isteyeceği de konuşulmakta.
 
Yazan: Gülşen Koyuncu

(Visited 36 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica