Yazar: 17:48 Analiz, Editörün Seçtikleri, Köşe Yazıları, Manşet Haberler

Ergenekon Bir Destan Pelikan’da Bir Kuştur

Türkler düz bir ova olan, sulak ve bereketli bir arazide uzun yıllar yaşamıştır. Aradan geçen yüzyıllar Türklüklerinin muhafazası ve genişlemeyle anlatılmıştır ama bu ova onlara dar geldiğinde çıkış yolu aramışlardır. Demirci ustası, kızgın demiri ile dağı eritmiş ve ovadan çıkılmıştır. Sonra Türkler yurtlarını geri almış ve şanlı büyük devletler kurmuştur. Ergenekon demiri kızdırandır. Ergenekon ovadır. İçerideki Ergenekon dışarı çıkınca kızgın demir soğuyana kadar tüm dağları eritecek ve yurtlarını geri alacaklardır. Bu destan yüzyıllardır böyledir.

Ergenekondan çıkan Türklerin en önemli özelliği düzenli ordu ve ordu millet anlayışıdır. Ergenekon her daim asker olmak istemiştir. Asker içinde ergenekon destanı hep anlatılmıştır. Ergenekon’un kızgın demiri her dönemde askeri vesayet olarak hissedilmiştir. Ergenekon, içeriden çıkandır ama her zaman içerisi dışarıya göre daha güvenlidir.

Pelikanların çenesi düşüktür. En belirgin özellikleri çenelerindeki keselerdir. Bu keseleri süzgeç olarak kullanırlar. Deniz kenarlarında, kıyıya yakın yerlerde yaşarlar. Özellikle boğazdaki yalılar en sevdikleri bölgelerdir. Avları öncelikler balıklar ve kurbağalardır. Avlarını çeneleri sayesinde süzer ve midelerine indiriler. Pelikanlar ağır kuşlar olarak bilinirler. Hızlı hareket edemezler kendi alanlarında yaşarlar. Hava soğuyunca sıcak yerlere göç ederler. Genel olarak soğuğu hissetti mi uzarlar… Pelikanlar tüysüzdür. Tüyleri yoktur bu nedenle ıslanmazlar. Suyun içinden çıksalar da üzerlerinde ait olduğu yere dair bir iz göremezsiniz. Yerde yuvalanan beyaz renkliler ve karada yuvalanan pelikanlar olarak ikiye ayrılırlar. Yerde yuvalananların Türkiye’deki en bilindikleri AK Pelikanlar ve Amerikan AK Pelikanlarıdır.

Sıcak yerleri seven pelikanlar, demir kızgın olduğu sürece Ergenekon’da da yaşayabilirler. Bugün yaşadığımız süreçte pelikanların yaşadığı ergenekon, yukarıda anlattığımız bilindik destandır. Boğaz çevresinde yaşayan AK Pelikanlar ve Amerikan AK Pelikanları ise ağır ve hantal oldukları için beslendikleri balıkları çeşitli oyunlarla seçmeye karar vermişlerdir. Kendilerine muhalif başka kuş türlerini “bunlar yurtdışı menşeili, bunlar ajan” diyerek hedef göstermek, çenelerinden önce halk nezdinde “su süzme” operasyonudur. Ergenekonda olan pelikanlardan yardım alarak yaptıkları SETA Raporu hem Ergenekonu hemde yalıları kaybetmek istememelerinden kaynaklanmaktadır.

Her kelimenin altında bir komplo teorisi aramayalım. Ergenekon bir destan, Pelikan da bir kuştur.

Hasan Basri Akdemir

twitter.com/hbasriakdemir

(Visited 581 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica