Yazar: 14:22 Ekonomi, Manşet Haberler, Politika

Yavuz Sondaj Gemisi 8. Bölgede – Rum Tarafından Tepkiler

Yavuz sondaj gemisinin Türkiye tarafından KKTC ve Rum kesimi arasında çakışan ruhsat bölgelerinden olan 8. bölgeye gönderilmesi Rum tarafında büyük tepkiyle karşılandı.

Güney Rum kesiminin tek taraflı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde kalan 8. parsele gönderilen Yavuz sondaj gemisi henüz sondaja başlamamış olmasına rağmen Rum kesimi ve Rum basını tarafından büyük tepki çekti.

Rum kesiminin 13 parsele ayırarak İtalyan ENI ve Fransız Total ortaklığına kiraladığı 8 numaralı parselle kesişen bölgede araştırma ve sondaj yapacak olan Yavuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin verdiği ruhsatla faaliyetlerini sürdürecek.

Türk tarafının Lefkoşa-1 parseli olarak adlandırdığı bölge, Limasol kentinin yaklaşık 180 kilometre güneyinde yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB tarafından da ortaya atılan benzer iddiaya karşı Yavuz sondaj gemisinin 8 numaralı ruhsat bölgesine araştırma ve sondaj faaliyeti için gittiğini doğruladı. Bahsi geçen bölgede Kıbrıs Türklerinin de Kıbrıs Rumları kadar hakkı olduğunu belirten Aksoy, petrol ve doğalgaz bulunması halinde Türk ve Rumların geliri paylaşacağını da vurguladı.

Konuyla ilgili Rum basınında çıkan haberler ise şöyle:

Fileleftheros gazetesi, “İşgal Ediyor ve Çiğniyor – Önce İşgal Sonra Diyalog” başlıklarını kullanarak manşet ve iç sayfalarda habere geniş yer verdi. Türkiye’nin bu faaliyetinin işgal eylemi olduğunu iddia eden gazete, Türkiye’nin bu yolla masada taleplerini kabul ettirmek istediğini iddia etti.

Haravgi gazetesi, “Fransız Uçak Gemisinin Gelişine Dair Hiçbir Fikirleri Yok” başlığıyla verdiği haberde, “Charles De Gaulle” isimli Fransız uçak gemisinin Kıbrıs adası karasularına gelişi konusunda Rum yetkili makamlarının hiçbir bilgisi olmadığını yazdı.

Gazete, haberi Yunan medyasına dayandırmakta ise de bu konuyla ilgili henüz bir teyit bilgisi bulunmamaktadır.

Rum ana muhalefet partisi AKEL’den yapılan açıklamada Türkiye’nin eylemlerinin yasadışı olduğunu ve buna sessiz kalındığı vurgulanarak Rum hükümetine ağır eleştirilerde bulunuldu.

(Visited 190 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica