Yazar: 14:49 Manşet Haberler, Politika

İsrail İstihbaratı Türk Gemilerinin Görüntülerini Yayınladı

İsrail İstihbaratı Türk Gemilerinin Görüntülerini Yayınladı

İsrail istihbaratına bağlı çalışan ve 20 yılı aşkın süredir uydular üzerinden jeo-istihbarat ve analiz yaparak anlaştığı farklı devlet ve şirketlere satan ImageSat isimli bir şirket, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olmaya aday Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu‘yu ve yapıldığı tersaneyi uyduyla görüntüleyerek yayınladı.

Son yıllarda sosyal medya hesaplarından özellikle İran, Suriye ve Irak’taki stratejik bölgelerin uydudan çekilmiş görüntülerini yayınlayan ve İsrail istihbaratına bağlı olarak çalışan şirketin 22 Ocak tarihinden itibaren Türk gemilerine odaklanması dikkat çekti.

Yavuz Sondaj Gemisini Takip Etti

İlk olarak 22 0cak 2020 tarihinde Kıbrıs bölgesinde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından enerji kaynakları araması konusunda yetkilendirilen Yavuz sondaj gemisinin görüntüsünü ve konumunu yayınlayan şirket, geminin lokasyon değiştirdiğini, Aphrodite ve Leviathan gaz sahalarının 50-60 km yakınında çalışma yaptığını belirtti.

Sosyal medyada yayınladığı Yavuz sondaj gemisi görüntülerine yazdığı açıklama kısmının sonunda “#Intelligence”(#İstihbarat) etiketini girmesi de dikkat çeken şirket, bu paylaşımından 4 gün sonra 26 Ocak 2020 tarihinde ise bir başka skandal paylaşımda bulundu.

Türkiye’nin en büyük hücum gemisi “TCG Anadolu” İsrail’in hedefinde

İsrail istihbaratına bağlı şirket, 26 Ocak tarihinde Türkiye’nin en büyük çok maksatlı amfibi hücum gemisi olarak üretimine devam edilen ve 2020 yılının sonlarına doğru teslim edileceği açıklanan TCG Anadolu gemisini görüntüleyerek sosyal medyadan paylaştı.

Aynı zamanda devletlere ve uluslararası şirketlere de ücret karşılığı veri transferi ve analizi hizmeti veren istihbarat şirketi, kimi uzmanlara göre Türk donanmasının ve mavi vatanda artan etkinliğinin dikkat çekmesi üzerine hedef gösterildiği iddiasında bulunuyor.

Bazı komplo teorisyenleri ise bunun Türkiye’ye “gözümüz üzerinizde, sizi her daim takip ediyoruz, bizden habersiz denizlerde kuş uçuramazsınız” demek anlamına geldiğini iddia ediyorlar.

İşte şirketin o tweetleri:

(Visited 672 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica