Yazar: 14:07 Gündem, Manşet Haberler

Corona (Korona) Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Corona virüsü Çin’de etkili olmaya devam ediyor. Peki Corona virüsü nedir ve nasıl yayılır? Corona virüsünden nasıl korunabiliriz? Tüm detayları sizler için derledik.

Latince’de “corona”, “taç” anlamına gelmektedir. Bu sebeple, bu virüslere taçlı virüs denir. Coronaviridae ailesi içindedir. Yarasa, domuz, kedi, köpek, kanatlı ve memeli hayvanlarda bulunmaktadır.

Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ortak virüs ailesinden gelmektedir. ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan Corona (Korona) virüsü hava yoluyla bulaşmaktadır.

Koronavirüsü ne zaman ortaya çıktı?

Koronavirüsü, Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 14 Ocak’ta Çin’de 77 kişinin virüse yakalandığı açıklandı. Corona (Korona) virüsünden dolayı 41 kişi hayatını kaybetti. 10 kent karantina altına alındı.

Çin’de 28 Ocak itibarıyla ölü sayısı 106’ya ulaşmıştır. Virüse yakalanan 4 binden fazla kişi tespit edildi. 300’e yakın kişinin ise durumu ağır olduğu bilinmektedir.

Çin’in dışında Koronavirüsü; Japonya, Güney Kore, ABD, Singapur, Tayland, Tayvan ve Vietnam’a yayıldığı bildirilmiştir.

Corona (Korona) virüsü hangi hastalıklara sebep olur?

Corona (Korona) virüs, zatürre gibi soğuk algınlığı hastalıklarına kadar değişkenlik gösterir. Virüsten etkilenenlerde yapılan araştırmaya göre; öksürük, ateş ve nefes almada zorluk çekildiği görülmektedir. Ağır vakalarda organ yetmezliği de olabilmektedir. Bu sebeple uzmanlar tarafından, antibiyotiklerin hiçbir faydası olmadığı belirtilmektedir.

Corona (Korona) virüsün etki alanı çocuklarda az görülürken, yaşlı insanlarda ise daha fazla görülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Corona virüs açıklaması

Koronavirüsün yayılmasından dolayı; Dünya Sağlık Örgütü (WHO), uluslararası alanda halk sağlığını tehdit eden acil bir durum olarak ilan etme olasılığı artacağını bildirmiştir.

Hastalığın insandan insana bulaştığı açıkça gözlemlendi.
Zhong Nanshan
Çinli bilim insanı
Corona (Korona) virüs ilerlemesi hızlanıyor. Ülke ciddi bir durumla karşı karşıya!
Xi Jingping
Çin Devlet Başkanı
Zatürreye neden olan Corona (Korona) virüsü kişiden kişiye geçebilir.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu

Çin devlet televizyonu yetkililerin açıklamasına göre, 198’i Wuhan’da olmak üzere; Çin’de toplam 217 Corona (Korona) virüs vakası olduğunu doğruladılar.

Çin devlet konseyi, hükümetin salgını önleme çabalarını hızlandıracağını, enfeksiyon bulaşmasına bağlı kanalların kaynağını en kısa sürede bulacağını yineledi.

MRC Küresel Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi yetkililerinin hazırladığı raporda;  Wuhan’da şu anda, virüsün şiddetli solunum yolu hastalığına neden olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Çin’de resmi olarak bildirilen teyit edilmiş vaka sayılarındaki hızlı artışlar, vaka tespiti ve raporlamasının son günlerde önemli ölçüde arttığı gösterilmektedir.

İnsandan insana geçen bir salgın olduğu düşünüldüğünde salgının kontrol edilmesi, vaka tespitinin hızlı bir şekilde artırılması gerekli olacaktır.

Corona virüsün belirtileri nelerdir?

Corona (Korona) virüsünden korunma yolları

Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu, hijyenik bir ortam sağlamaktır. Ne yazık ki virüsün aşısı yoktur. Bu sebeple virüsten korunmak için kolay tavsiyeler faydalı olacaktır.

Wuhan’da yaşanan Corona virüsü salgınındaki görüntülerden bazılarına ise aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

(Visited 554 times, 1 visits today)

Anonim

Gazeteci-Yazar

Kapat
Yandex.Metrica