Yazar: 14:13 Analiz, Köşe Yazıları

İlgi Kirliliği

Merhaba arkadaşlar YouTube kanalıma hoşgeldiniz…
Ne çok duyar olduk bu cümleyi. Yaş, bilgi, bilinç vesaire… Hiçbir denetim olmadan herkes “merhaba” diyerek yayıncılık yapıyor.

Hayırlı akşamlar değerli izleyenler. Çok değerli konuklarım var. Gazeteciler, siyasetçiler, strateji uzmanları hatta FETÖ uzmanları…
Ne çok izler olduk bu programları. Herkes her şeyin uzmanı. Herkesin her konuda fikri var. Beş – on tane adam her konuda halkımızı bilgilendiriyor. Hepsi de çok değerli.

Sensin, hayır sen, yok yok aslında sensin FETÖ’nün siyasi ayağı…
Ne çok duyar olduk bu naraları. Kürsülerde Bay Kemalleri, 17/25 Erdoğanları, Serok Ahmetleri…
Herkes düşman, herkes hain herkes terörist.

Ve tüm bunlar söylenirken, herkes her şeyi konuşurken, bir modern kıraathane Twitter türedi. Herkes orada, herkes @’in ardına saklanmış, herkes tweetine dizi dizi hamaset, salya, pislik, ayrıştırma, dezenformasyon ekliyor, herkes floodluyor.

Herkesin bir fikri var. Herkes ekranlardaki seviyenin, YouTube’daki seviyesizliğin, siyasetteki yapışan/yapışmayan çamurların altına yorumlar yapıyor. Gök giriyor kızıl çıkıyor, vatan hainleri sürekli ilan ediliyor, ensar muhacir konuşulurken “gebersinler” denebiliyor, şehitler tepesinin boşluğu doluluğu üzerinden konuşurken birden yol, köprü, tünel söylemleri ile “başarı” edebiyatı yapılabiliyor. Küfürler, pislikler havada uçuşurken, her bilginin uzmanları klavyeleri ile her şeye yoğun ilgi duyuyor.

Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden bahsediliyor, 33 şehit verilirken akla ilk sosyal medyayı kapatmak geliyor. Şehit cenazesinin başında tweet atanların peşindeyiz açıklaması yapılıyor. Bunların hepsi yapılıyor da kimse demiyor mu; “ya bu bilgi kirliliğinin sebebi ne?”

Muhalif medyayı susturan, genel merkez haline gelen Saray’ın dışında herhangi bir görüşü söyleyenin gözaltına alındığı, devlet bankası kredileriyle alınan medya organlarında itibar suikastları yapılan bir ortamda bilgiye ulaşmaya çalışan insanların suçu mu bilgi kirliliği?

Bilgi kirliliğinin sebebi gayet açık ve net. Bilgi, alınması gereken yerlerden değil, dedikodu kazanlarından yayılıyorsa olur bilgi kirliliği. Senin ajansların bir bakanlığın propagandasını, ona muadil güçlendirdiğin yayın kuruluşları başka bir bakanlığın propagandasını yapmakla meşgulken insanlar bilgiye ulaşmak için kirli olana başvuruyor.

Bilgi kirliliğinin çözümü belli. Asıl sorun akıllardaki kirlilik nasıl çözülecek? Herkes birbirine düşman, herkes karşı tarafı terörist ilan ediyor, troller itibarı olan, bilen insanlara suikastlar yapıyor… İnsanların zihni resmi ve gayri resmi yollar ile kirletiliyor. Peki bu insanların zihni nasıl temizlenecek?

Kirli zihne sahip insanların yol açtığı ilgi kirliliği ne olacak? Herkes her konu hakkında kıraathane üslubuyla sosyal medyada birbirine küfür ediyor, pislik saçıyorlar. Herkes her konuya fazla ilgili ve artık herkes uzman. Bilen, bilmeyen ayrımı diye bir şey kalmadı. Herkes gazeteci, herkes Uluslararası ilişkiler uzmanı, herkes stratejist, herkes her şey…

Bu ilgi bizi nereye sürükler? Biliyoruz ama yazmak istemiyoruz. Çünkü arzu etmiyoruz…

Hasan Basri Akdemir

(Visited 242 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica