Yazar: 12:41 Anahtarcı Yazıları • 3 Yorum

Şüphesiz ki, bir kavim; kendi durumunu değiştirmedikçe…

Bismillahirrahmanirrahim

İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.
Rad-11

Nasılız? Neyi istiyoruz? Ne bekliyoruz?

Toplumlar kendileri gibi gördükleri, kendilerine benzeyen liderler isterler ve onlara oy verip yönetimi teslim ederler. Tabi yönetimi alan kişiler görevi kötüye kullanabilir. Bu durumda halk gereğini yapar. Yani yukarıdaki ayettekilerden değilse yapmalı.

Peki bizde durum nasıl?

• İstanbul /Arnavutköy Belediyesi;
Hayali konser, 35 Tl’lik sucuk için 125 Tl, 3.38 Tl’lik saç boyası için 35 Tl, 15 Tl’lik bulaşık makinası parlatıcısı yerine 300 Tl, 1.72 Tl’lik su hortumuna 78 Tl, 29 belediye aracı tatil beldelerinde şahsi kullanımda, 160 kişilik yerde 5000 kişilik yemek parası gibi gibi..

31 Mart seçimlerinde bu işleri yapan parti tekrar %57.73 ile seçildi.

• Konya Büyükşehir Belediyesi;
‘Bedesten Çarşısı Sağlıklaştırılması İkmal İnşaatı’na farklı kalemlerden öngörülen maliyetin katları kadar para ödenmiş. 10.16 Tl’lik cila işine 38.80 Tl yazılıp, 160 m2 yeri de 61.453.92 m2 olarak gösterilmiş. Varın siz hesap edin. Bu sadece Çarşı işlerinden bir kalem. Dahası var.. 7 milyon 765 bin Tl maliyetle üstgeçit yapımı ihale edilmiş yalnız ortada üst geçit yok. Konumuz Konya ya da yolsuzluk olmadığından uzatmıyorum yalnız Sayıştay raporu şöyle sonlanıyor ‘Nitekim sözleşme bedeli %50 artırılmış ve 15.404.803,90 TL tutarında ek sözleşme yapılarak iş bitirilmiştir.’

31 Mart seçimlerine bu işleri yapan parti %70.53 ile tekrar seçildi.

• Bursa Büyükşehir Belediyesi;
İnternet sitesi yaptırmak için 7 milyon 536 bin Tl ödemiş. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUSKİ’den, (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ihale alan şirket yöneticilerinin, aynı zamanda BUSKİ’de de Yönetim Kurulu üyeleri oldukları ortaya çıktı. Yapımından vazgeçilen işlere sadece 3.686.822,90 Tl ödendi.

31 Mart seçimlerine bu işleri yapan parti %49.62 ile tekrar seçildi.

• Ceylanpınar Belediyesi;
Kültür evine malzeme alımında 291 bin 780 Tl eksik malzeme tespiti, 229 bin 229 lira lastik alımı için ödendiği yalnız teslim alınmadığı, alınmayan benzine 6 milyon gösterildiği gibi gerçeklere rağmen aynı parti 31 mart seçimlerinde %42.86 ile tekrar seçildi.

Yolsuzluklar değil yazının özü o yüzden çok detaylandırmıyorum isteyen açık kaynaklardan bile Sayıştay raporlarındaki bu gerçeğe ulaşabilir.

Bu arada bu incelemeleri yapan, yolsuzlukları ortaya çıkaran Sn. Başkan Yardımcısı (Eski) Fikret Çöker görevinden apar topar alındı. Görevinden alıp yolsuzluğu gizleyen iktidar partisi ise son seçimde genel olarak % 44.33 oy aldı.

Yazının başında da belirttiğim gibi toplumlar kendileri gibi olanlara oy verir ve kendilerine yönetici yapar. Bu çerçeve de yaşadığımız sıkıntıları normal bulup, bu sıkıntılardan ağlanmamızın ise saçma olduğunu düşünerek son kararı yine yüce milletimize bırakıyorum.

Celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan ister çan dinlet. İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet, müstehaktır ona her türlü zillet.

Selametle.

Kürşad Denizoğlu

(Visited 695 times, 1 visits today)
Kapat
Yandex.Metrica